یازده ویژگی‌ای که می تواند کریر مد در فیفا ۲۰ را به دوران اوج خود باز گرداند

مهدی عین‌الله زاده
مهدی عین‌الله زاده ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

مدت هاست که علیرغم تغییرات گسترده در بخش ها و آیتم های گوناگون بازی فیفا، این فرنچایز محبوب کمپانی الکترونیک آرتز، بخش کریر مد همچنان بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده است. بخش آلتیمیت تیم فیفا همه ساله تغییرات زیادی را به خود می بیند؛ تعداد زیادی از این تغییرات حتی در طول فصل نیز در این بخش اعمال می شوند.

در حال حاضر این بخش درست مثل پنج سال پیش خود است – اما اگر ناشران این بازی نگاهی به تعدادی از درخواست های طرفداران این بخش بیندازد و به تعدادی از آنها عمل کند، کریر مد فیفا ۲۰ دیگر آن کریر مد همیشگی و تکراری نخواهد بود.

لایسنس کردن تورنمنت ها، لیگ ها، و ورزشگاه های مختلف، اتفاق خوبی که در فیفا ۱۹ شاهد آن بودیم، قطعا در سری جدید چنگی به دل نخواهد زد. الکترونیک آرتز اگر بخواهد کریر مد در فیفا ۲۰ را با تغییراتی مواجه کند باید ویژگی های جدیدی را وارد آن کند، بخش های خسته کننده این مد را حذف کند، بخش های جدید وارد بازی کند و بر روی قسمت هایی که نیاز به بهبودی دارند کار کند.

من هم مثل خیلی از شماها امیدوارم که در سری جدید فیفا، کریر مد، این بخش محبوب و کلاسیک بازی، آن توجهی که باید و شاید را دریافت کند. در کنار آن چیزهایی که شما برای تغییرات در این بخش در سر دارید، در ادامه این گزارش شما را با یازده ویژگی‌ای که می توانند کریر مد را با تغییرات قابل توجه مواجه کنند آشنا خواهیم کرد.

 1. حذف مینی گیم ترینینگمینی گیم ترینینگ فیفا 19

تمرین دادن به بازیکنان همیشه برای من یک کار حوصله سر بر در کریر مد بوده است. این فعالیت باعث می شود تا مجبور شوید هر هفته بازیکنانتان را تمرین دهید.

اگر هم بخواهید از انجام این کار صرف نظر کنید و به اصطلاح تمارین تیم خود را سیم (Sim) کنید، نتیجه خوبی را برای تیم خود رقم نخواهید زد – از آنجاییکه خود بازی به صورت رندم رتبه‌ای را برحسب مقدار تمرین به بازیکنانتان اختصاص خواهد داد.

خب حالا چاره کار چیست؟ الکترونیک آرتز باید این بخش از کریر مد را کاملا حذف کرده و به جایش سیستمی کاربر محور با گستره‌ای از ویژگی‌های متنوع را وارد کریر مد کند. این سیستم می تواند بر اساس پست دلخواه شما برای تمرین هر بازیکن، استایل مشخصی را معرفی کند.

مثلا اگر می خواهید شوت زنی بازیکن شما در پست CAM کیفیت خوبی داشته باشد، برنامه های خود برای بهبود این ویژگی او را از آغاز فصل از سر بگیرید و شاهد ارتقای آمار شوت زنی او در ادامه فصل باشید.

حتی با تمرین دادن به بازیکنان در پست های مختلف می توان آنها را در نقاط مختلف زمین به کار گرفت. ارتقای سطح حرکات مهارتی و قابلیت های پای ضعیف، که در حال حاضر قادر به انجام آن نیستید، هم می توانند بخشی از این سیستم باشند.

 1. لیگ های جدید برای بازیکنان جوانلیگ های جدید برای بازیکنان جوان

اداره بازیکنان جوان و کم تجربه در فیفا ۱۹ واقعا کاری دشوار بود. خب قاعدتا واضح است که یک میدفیلدر مرکزی با ریتینگ ۶۵ نمی تواند گزینه خوبی برای قرار گرفتن در جمع یازده بازیکن آغازی‌تان باشد.

خب با این حساب منطقی است که آنها را به صورت قرضی به تیم دیگری بفرستید، اما در صورت انجام این کار دیگر کنترل و نظارتی بر روی پیشرفت آنها نخواهید داشت. همچنین می توانید آنها را در اسکواد تیم جوانان خود داشته باشید، اما در صورت انجام این کار هم از تعامل با آنها و از استفاده از آنها در بازی هایی که برایتان مهم نیستند محروم خواهید شد.

مطلب پیشنهادی:  معرفی، بررسی و نحوه اجرای حرکات مهارتی در فیفا 19 (قسمت دوم )

لیگ های جدید برای بازیکنان جوان یا حتی لیگ های رزرو مشکل را حل خواهند کرد. با این کار جوانان تیم می توانند طی فصلی در مسابقات تحت کنترل و نظارت شما که منجر به کسب مهارت در زمین می شوند رقابت کنند. در کنار آن هم می توانید با تحت نظر داشتن آمار و ارقام و عملکرد آنها در زمین به طور طبیعی پیشرفت و پتانسیل آنها برای ورود به تیم را بسنجید.

 1. تغییر پوتنشل ریتینگ بازیکنانپوتنشل ریتینگ بازیکنان

در فیفا ۱۹ هر بازیکن در کنار ریتینگ فعلی خود از ریتینگ دیگری با نام پوتنشل ریتینگ برخوردار است. پوتنشل ریتینگ هر بازیکن یک عدد مشخص است و به نظر من نباید این طور باشد. این عدد بایستی بسته به عملکرد بازیکن در بازی تغییر کند و بهتر است برای آن دامنه تغییراتی مثل Wide و Fluid تعریف شود.

یک ستاره جوان با پوتنشل ۹۰ که دو گل در یک فصل لا لیگا به ثمر می رساند نباید بیشتر از آن بازیکنی پیشرفت کند که ۲۰ گل به ثمر می رساند و با این حال از پوتنشل ۸۰ برخوردار است.

وجود یک دامنه تغییرات پویا و منعطف در پوتنشل ریتینگ می تواند نقش مهمی در پیشرفت غیر قابل پیش بینی بازیکنان در کریر مد داشته باشد.

 1. بروز رسانی استادیوم ها و سایر امکاناتبروز رسانی ورزشگاه ها در کریر مد فیفا 20

فرقی ندارد که در فیفا ۱۹ چقدر تلاش می کنید، استادیوم های این بازی همانی خواهند بود که از ابتدا بودند. شما حتی اگر هم یک تیم دسته دومی انگلیس را به لیگ جزیره برسانید باز تعداد تماشاگران همان ۵,۰۰۰ تماشاگری خواهد بود که در بازی های من سیتی حضور دارند.

باید در فیفا ۲۰ این امکان وجود داشته باشد که بتوان شرایط استادیوم ها را برحسب پیشرفت، اعتبار و شهرتی که تیم در بازی های خود بدست می آورد ارتقاء بخشید. این کار می تواند از طریق خرج کردن پول ها و بونس هایی که بدست آورده می شوند مسیر شود.

اما الکترونیک آرتز در کنار آن باید امکانات تمرین بازیکنان و تجهیزات لازم برای پیشرفت بازیکنان جوان را هم فراهم سازد. همچنین می تواند برای استفاده این امکانات بونس هایی را هم در نظر بگیرد و شما را خیلی زودتر به هدفتان برساند.

 1. پایین آوردن ترافیک بازی هاپایین آوردن ترافیک بازی ها در فیفا 20

انجام این کار می تواند بردی بزرگ برای الکترونیک آرتز در فیفا ۲۰ باشد. در حال حاضر برنامه بازی ها در فیفا ۱۹ توانایی اداره رقابت های کاربران را ندارد.

با این برنامه ممکن است مجبور شوید در یک روز چندین بازی انجام دهید و بعد از آن چیزی در حدود ۱۰ روز استراحت داشته باشید.

الکترونیک آرتز یا باید الگوریتم مناسبی برای این بازی ها در نظر بگیرد و یا به شما این امکان را بدهد که بتوانید در صورت پر شدن تقویم رقابتی‌تان تغییراتی را در زمانبدی بازی ها اعمال کنید.

 1. آزادی عمل بیشتر در بازی های شبیه سازی شدهآزادی عمل بیشتر در بازی ها شبیه سازی شده

بازی های شبیه سازی شده فیفا ۱۹ یا همان Simulated Matches اصلا خوب نیستند. در این بازی ها در واقع این شما هستید که باید تیم را رهبری و اداره کنید، اما نکته قابل توجه این است که در صورت نیاز به اعمال تغییرات در تیم نمی توانید حتی بازیکنی را تعویض یا تاکتیک بازی‌تان را عوض کنید؛ ویژگی‌ای که در حال حاضر در فرنچایز دیگر الکترونیک آرتز یعنی Madden 19 وجود دارد.

مطلب پیشنهادی:  نکات کلیدی استفاده از بخش Career Mode در فیفا 19

دوست داریم این سیستم در فیفا ۲۰ هم حضور داشته باشند تا بتوانیم تاکتیک های خود در بازی را به راحتی عوض کنیم؛ مثلا اگر در بازی‌ای دو گل عقب می‌افتیم تاکتیک خود را به ۴-۳-۳ تغییر دهیم.

 1. خط داستانی پویا در طول فصلخط داستانی پویا در فیفا 20

تلاش های فیفا ۱۹ برای آب و تاب دادن به بازی ها در کریر مد با استقبال خوبی مواجه نشد. کنفرانس های خبری حوصله سر بر و پیشنهادهای تکراری نقل و انتقال بازیکنان تنها گوشه‌ای از این اقدامات بودند. از همه بدتر این بود که شما به عنوان منیجر نمی توانستید شخصیت خودتان را بر روی اسکواد خود تعریف کنید.

دوست داریم در فیفا ۲۰ خط داستانی‌ای شبیه به The Journey وارد کریر مد شود. می توان برای این کار از تکنیک های متفاوتی استفاده کرد.

مثلا اگر مهاجم شما چندین موقعیت صد در صد گل زنی را از دست می دهد برای گفت و گویی در آفیس برای تقویت روحیه دعوت شود، یا اگر بازیکنی برای یک بازی حیثیتی در مقابل تیمی به میدان آورده می شود این موضوع در طول بازی یا حتی رسانه ها و اخبار بازتاب داشته باشد.

 1. تغییر منوی بازی

منوهای بازی کریر مد دیگر قدیمی شده اند و اساسا هیچ جذابیتی برای کاربران ندارند. تعدادی از طرفداران فیفا در یوتیوب و توییتر اسکین های خوبی را برای این منوهای این بخش معرفی کردند. یکی از فیوریت های معرفی شده از @dumidrexel است.

 1. وجود ویدئو گالری‌ای از لحظات دلخواهگالری لحظات فیفا 20

هنوز هم نمی دانم چرا این بخش از سری فیفا حذف شد – آخرین باری که همچنین چیزی در فیفا وجود داشت به ۶ سال پیش باز می گردد.

وجود دوباره ویدئو گالری امری واقعا ضروری است. تمام چیزی که برای راه اندازی آن لازم است سیستمی است که در آن بتوان به طور پیاپی صحنه های گل را ذخیره و بازیابی کرد. با انجام این کار در صورت بازنشستگی مهاجم‌تان آرشیو به یاد ماندنی‌ای از ده گل زیبای او خواهید داشت.

 1. تیم های بزرگ به بزرگی نام خود بازی کنندبهبود کیفیت تیم های بزرگ

خیلی ها می گویند دلیل آن که تیم های بزرگی مثل من سیتی و چلسی در طول فصل یکی دو بار افت پیدا می کنند این است که CUP بازیکنان را بر اساس فرم آنها انتخاب می کند نه بر اساس ریتینگ. به خاطر همین است که گاهی وقت ها در بازی های خود مقابل تیم های بزرگ می بینیم که آنها در حد و اندازه های نام خود ظاهر نمی شوند.

این مشکل باید در فیفا ۲۰ برطرف شود تا در کل شاهد ارئه بازی های باکیفیت تری از تمام تیم های حاضر در لیگ باشیم.

 1. نقل وانتقال منیجرهانقل وانتقال منیجیرها

همه ما دوست داریم در کریر مد بازیکنان بزرگ را در رفت و آمد بین باشگاه ها ببینیم، این کار به جذاب کردن مد در خارج از اسکواد کمک فراوانی می کند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که منیجرها عضو ثابت باشگاه ها هستند. آنها نه استخدام و نه برکنار می شوند. الکترونیک آرتز با فراهم آوردن امکان نقل و انتقال منیجیرها در بین باشگاه ها به رئالیزه کردن بازی بیش از پیش کمک خواهد کرد.

در آخر باید بگویم علیرغم بی توجهی الکترونیک آرتز به کریر مد، این بخش کلاسیک و آفلاین فیفا، این مد محبوب هنوز هم طرفداران زیادی را در کشورهایی از جمله کشور خودمان که با سرعت پایین اینترنت و گرانی ارز (برای بازی در آلتیمیت تیم فیفا) دست و پنجه نرم می کنند دارد.

منبع: Gamesradar

برچسب ها :