پچ ۷.۲۲ دوتا ۲: برندگان و بازندگان

Avatar
هادی عبدالهی ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

جدیدترین به‌روزرسانی و پچ بازی دوتا ۲ سه روز پیش در تاریخ ۲۴ می به سرورهای اصلی بازی رسید. در پچ ۷.۲۲ تغییرات عمده‌ای در بسیاری از هیروهای بازی اعمال شد که قطعاً روند بازی کردن و متای حال حاضر  دوتا را دگرگون می کند.

اگر از پلیرهای جدی و طرفداران پروپاقرص بازی دوتا ۲ باشید، می دانید که کوچکترین تغییری در هیروها، آیتم ها و یا شکل نقشه می تواند به طور کامل برنامه ریزی و ذهنیت شما را از هر بازی تغییر دهد و باعث شود تا استراتژی های جدیدتری در برابر حریفان خود اتخاذ کنید. پس قطعا با منتشر شدن پچ به سراغ پچ نوت طول و طویل بازی رفته اید تا ببینید آیا هیرو مورد علاقه تان تغییر کرده است یا نه؟! (با این حجم از تغییرات به احتمال زیاد عوض شده)

موضوعی که تقریبا همه ی جامعه طرفدار دوتا ۲ از پچ جدید انتظار داشتند، نرف شدن (ضعیف کردن یک هیرو توسط سازندگان) هیرو Drow Ranger بود که متای بازی را در چند آپدیت قبل به دست گرفته بود و در تمامی بازی ها، کاملا حکم فرمایی می کرد. حتی پرو پلیرها در Majorها و تورنمنت های رسمی و حرفه ای بازی هم از این موضوع نهایت استفاده را می بردند و در بسیاری از مواقع از این هیرو استفاده می کردند. حالا و با رسیدن پچ جدید، سلطه بی شک و شبهه و غلبه Drow بر دیگر هیروها به اتمام رسید و نهایتا Valve تصمیم گرفت کاری در این خصوص بکند.

هیروهای بسیاری در این پچ زیر چکش آهنگری Valve رفتند و تغییر کردند. بعضی از آن ها همانند سیمرغ از زیر آتش دوباره سر برآورند و تعدادی دیگر در زیر چکش تغییر Valve له شدند. در ادامه به هیروهای برنده و بازنده این پچ نگاهی خواهیم داشت. در این مقاله سعی شده به هیروهایی اشاره شود که تغییرات اعمال شده بر روی آن ها، طرز بازی و احتمال پیک و بن شدن آن ها را افزایش یا کاهش داده باشد.

 

برندگان پچ ۷.۲۲

Alchemist

اضافه شدن تاثیر آیتم Scepter. با خرید Scepter و یا تولید آن، Alchemist در هر زمان از بازی هنگامی که آیتم Scepter را به یکی از یاران خود بدهد، مقدار +۳۰ دمیج و +۶% اسپل اَمپ (قوی تر شدن اثر اسپل ها) می گیرد.

به لطف تغییرات گسترده پچ ۷.۲۲، از این پس احتمالا  با بازی های طولانی تری مواجه خواهیم شد و هیرو Alchemist نیز از این موضوع نهایت استفاده را خواهد برد و بی شک یکی از موثر ترین هیروها درLate Game خواهد بود. Alc از این پس می تواند به تمامی یاران خود اثر آیتم Scpeter را بدهد و خودش هم در صورت داشتن این آیتم، قوی تر شده و تغییرات ذکر شده در بالا را می گیرد. مورد قابل توجه بعدی این است که اگر او به هر ۴ هم تیمی خودScpeter  را بدهد (البته خود آیتم را نمی دهد؛ آیتم را ذوب می کند و از آنجا که شیمیدان قهاری است، اثر آن را هدیه می دهد!)، می تواند مقدار +۱۵۰ دمیج و +۳۰% اسپل اَمپ بگیرد. به نظر می رسد که او قبل از انتشار این پچ، زیر میزی هنگفتی به IceFrog داده باشد!

 

Anti-Mage

اضافه شدن تاثیر آیتم Scepter. کیل هایی که توسط قابلیت Mana Void گرفته می شوند، مقدار +۷۰ ثانیه به طولانی ترین Ability  کلد داون دار حریف اضافه خواهد کرد. کلد داون زمانی شروع خواهد شد هیرو حریف ریسپاون شود.۱ ثانیه هم به ِاستان Mana Void اضافه می شود. اگر هدف بعد از ۱.۳ ثانیه پس از استان شدن بمیرد، باز هم دیباف جدید را خواهد گرفت.

Anti Mage نیز از جمله جدید ترین هیروهایی است که در این پچ قابلیت استفاده از اثر تقویت کننده آیتم آقانیم (سپتر) را گرفته است و به لطف سرعت بالای فارم کردن خود می تواند به سرعت این آیتم را ببندد. اثر جدید آقانیم بر روی قابلیت نهایی آنتی میج یعنی Mana Void، AM را حتی بیش از پیش به کابوسی کشنده و کانتر پیکی اصلی برای هیرو های کلد داون دار تبدیل می کند. تصور کنید او Mana Void را برای کشتن Enigma استفاده کند و قابلیت Black Hole او را از کلد داون ۱۶۰ به ۲۳۰ ثانیه تبدیل کند! یعنی تقریبا ۴ دقیقه بدون Black Hole.  البته توجه داشته باشید که Scepter برای آنتی میج اصلا در اولویت قرار ندارد ولی در سناریو هایی محدود و در مواقعی خاص، می تواند به عنوان آیتم چهارم و یا پنجم بسته شود و بازی را برای هیروهای اینتلجنس حریف، درست همانند اسم Ability نهایی خود، کاملا پوچ (Void) و بی معنی کند.

 

Chaos Knight

 • افزایش Minimum دمیج قابلیت Chaos Bolt از ۶۰/۹۰/۱۲۰/۱۵۰ به ۹۰/۱۱۰/۱۳۰/۱۵۰
 • افزایش Maximum دمیج قابلیت Chaos Bolt از ۱۸۰/۲۱۰/۲۴۰/۲۷۰ به ۱۸۰/۲۲۰/۲۶۰/۳۰۰
 • مدت زمان Minimum استان شدن توسط Chaos Bolt از ۱/۱/۱/۲ به ۲۵/۱.۵/۱.۷۵/۲.۰ تغییر کرد.
 • کلد داون قابلیت Chaos Bolt از ۱۰ ثانیه به ۱۳/۱۲/۱۱/۱۰ افزایش داشت.

 

حتی قبل از انتشار پچ جدید و باف شدن او، Chaos Knight هیرویی قابل اتکا و خوب بود که حتی در بازی های حرفه ای و رقابتی دوتا ۲ نیز به به اندازه کافی پیک می شد و در موقعیت های زیادی موثر بود. تغییرات جدید قطعا باعث خواهد شد این هیرو بیش از گذشته مورد لطف طرفداران قرار بگیرد. مدت زمان استان شدن با Bolt خصوصا در لول ۳، «شوالیه هرج و مرج» را برای جمع کثیری از هیروهای اسکوییشی و دارای HP کم، بسیار خطرناک و کشنده می کند. افزایش داشتن Minimum دمیج Bolt نیز باف موثری خصوصا دراوایل بازی و laning Phase است.

 

Dark Willow

 • اضافه شدن تاثیر آیتم Scepter. اتک دادن شما را از Shadow Realm خارج نمی کند. مانند قبل هر اتک بر اساس زمان باف، دمیج اضافه دارد.
 • تلنت لول ۱۵ از +۹۰ گلد/دقیقه به +۱۲۰ افزایش پیدا کرد.
 • تلنت لول ۲۰ از +۳۰۰ دمیج قابلیت Shadow Realm به -۱۲ ثانیه کاهش کلد داون قابیلت Bramble Maze تغییر کرده است.

 

Dark Willow نیز از جمله هیروهای جدیدی است که از باف مخصوص آیتم آقانیم استفاده می برد. دارک ویلو یکی از هیروهایی است که BAT (زمانی که طول می کشد انیمیشن اتک اجرا شود) بسیار کمی دارد و می تواند با سرعت زیادی اتک بدهد. از این پس اگر دارک ویلویی با آیتم سپتر دیدید؛ منتظر دمیج مسلسل وار او باشد که قرار است در حالت Shadow Realm به شما وارد کند و شما هم باید فقط نظاره گر آن باشید! حساب کنید که هیرو Drow Ranger نیز در تیم باشد و به اتک های رنج او دمیج بیشتری بدهد. قطعا از این پس کمبو این ۲ هیرو را خصوصا در بازی های Pub مشاهده خواهیم کرد. از طرفی دیگر این باف آقانیم Dark Willow را بسیار شبیه Outworld Devourer هم می کند.

مطلب پیشنهادی:  معرفی سبک First Person Shooter

 

Faceless Void

 • کسب Strength از ۱ به ۲.۴ افزایش داشته است.
 • تلنت لول ۱۰ از +۱۰ Strength به +۱۲ افزایش داشته است.
 • تلنت لول ۱۵ از -۱ Time Walk Cooldown به -۱.۵ بهبود یافته است.
 • بهبود تلنت لول ۲۰ از +۴۰ Attack Speed به +۴۵

 

تغییر خیلی چشمگیری برای Void ایجاد نشده است و تنها سعی شده او را در تیم فایت ها مقاوم تر کنند و اینکه فرصت فارم کافی داشته باشد تا در بازی موثر باشد. بازی های اخیر Ame از PSG.LGD در Major پاریس و Ana با این هیرو نشان داد که Void در حال حاضر در دستان فرد متخصص خیلی هم هیرو بدی نیست. درست مثل Drow، او نیز به باف خوبی نیازدارد تا برسر زبان ها بیفتد. بهترین شانس هیروهایی همانند Void برای محبوب شدن دوباره این است که توسط بازیکنان شاخص در تورنمنت ها و بازی های رقابتی انتخاب شود و به نظر می رسد باف جدید او در پچ ۷.۲۲ این موقعیت را برای Void فراهم کرده باشد. باید منتظر بود و دید.

 

Invoker

 • دمیج پایه ۳ عدد افزایش پیدا کرد.
 • اتک دمیج Exort از ۳/۷/۱۱/۱۵/۱۹/۲۳/۲۷ به ۲/۶/۱۰/۱۴/۱۸/۲۲/۲۶ تغییر کرد.
 • تلنت لول ۱۰ از +۳۰ Chaos Meteor Contact Damage به +۴۰ افزایش داشت.
 • تلنت لول ۲۰ از +۳۵ Alacrity Damage/Speed به +۴۵ افزایش داشت.

 

در صورت استفاده از ترکیب EEE، افزایش دمیج پایه و کاهش دمیج Exort همدیگر را خنثی می کنند. ولی در تمامی ترکیب های دیگر، دمیج Invo افزایش داشته و این خبری خوبی برای طرفداران آن است. باف اسپل های Chaos Meteor و Alacrtiy نشانگر این است که Invokerهای Exortدار زیادی را از این پس شاهد خواهیم بود.

 

Io و Mars

 • به Captains Mode اضافه شده اند

به این علت که این دو هیرو بدون نرف شدن خاصی به Captain Mode اضافه شده اند، آنان را جزور هیرو های برنده قرار دادیم. البته هر دو آن ها اثر آیتم سپتر را گرفته اند ولی احتمالا استفاده خیلی مهمی از آن نخواهند کرد.

سپتر به Io این امکان را می دهد که به طور خودکار و Passive، از قابلیت Sprits استفاده کند و تا ۵ عدد از روح های کوچک را بدون مصرف مانا و چیزی دیگر به دور خود بیاورد.

آقانیم برای هیرو Mars و در طی ایجاد Arena of Blood، کلد داون قابلیت God’s Rebuke را به طور قابل توجهی کم خواهد کرد و به ۱.۴ ثانیه می رسد.

 

Keeper of the Light

 • آیتم Scepter باعث خواهد شد که Illuminate نیاز به channeling نداشته باشد و در عین حال heal هم انجام دهد.
 • Chakra Magic را می توان بر روی دشمنان استفاده کرد که مقدار ۴/۴.۵/۵/۵.۵% از مانا حال حاضر آنان را به ازای هر ۱۰۰ واحد حرکتی که طی می کنند، کم کند. (در حالت قبل به اندازه درصدی از مانا کل کم می شد نه مانا حال حاضر)

 

این باف جدید باعث می شود که Keeper of the Light دوباره به بازی برگردد؛ خصوصا زمانی که Night Stalker در بازی نیست. این موضوع که Illumitate با آقانیم چنلینگ ندارد و هیل هم می کند، KotL را به Pusher عالی تبدیل می کند که می تواند از high groud لاین را کاملا در اختیار بگیرد و به لطف هیل خود، مقاومت و ماندگاری زیادی در لاین داشته باشد.

 

Phoenix

 • Strength پایه ۲ عدد افزایش داشته است
 • Supernova باعث خواهد شد که تمام قابلیت هایتان به محض استفاده از آن دوباره ریست شود. (قبلا باید تا پایان آن صبر می کردید تا این اتفاق بیفتد)
 • Supernova Scepter حالا به شما اجازه می دهد در هنگام متولد شدن از قابلیت Sun Ray استفاده کنید و یکی از یارانتان را نیز مانند خود و به طور کامل متولد کنید.

 

Phoenix از جمله هیروهایی است که به آیتم های گران قیمت بسنده نمی کند و بیشتر به LvL خود پایبند است که همین موضوع به او اجازه خواهد داد تا به طور دست بازتر و بدون محدودیت انتخاب آیتم، به سراغ آقانیم برود.

توانایی استفاده از قابلیت Sun Ray به هنگام Supernova، فونیکس را بسیار کشنده و تا حدودی غیر قابل دستیابی می کند. هر هیرویی که در تاثیر Supernova و Sun Ray گرفتار شود، مقدار ۱۵۲ دمیج به علاوه ۶.۷% دمیج از Max هیل خود دریافت می کند که عدد بسیار زیادی است. برای مثال برای هیرویی با سلامتی ۲۰۰۰، این عدد به ۲۸۷ دمیج بر ثانیه می رسد! اگر تلنت آن را هم بگیرد به ۳۲۷ دمیج می رسد. به علاوه با گرفتن تلنت، ۱۶ ضربه نیاز است که بتوانید او را در Supernova نابود کنید. پس بهتر است از این پس بیشتر مراقبت فونیکس باشید و سعی کنید تا حد امکان به Supernova او نزدیک نشوید. این تغییرات قطعا فونیکس را محبوب تر و پر استفاده تر خواهند کرد.

 

Spritbreaker

 • افزایش HP reg از ۷۵ به ۱.۲۵
 • افزایش مقاوت Bulldoze نسبت به دمیج از ۳۰/۴۰/۵۰/۶۰ به ۳۴/۴۶/۵۸/۷۰%
 • سرعت حرکت Bulldoze از ۱۲/۱۸/۲۴/۳۰% به ۱۴/۲۰/۲۶/۳۲% افزایش داشته است.
 • دمیج Greater Bash از ۸/۱۶/۲۴/۳۲% به ۱۴/۲۰/۲۶/۳۲% تغییر داشته است.
 • مانا مصرفی Charge of Darkness از ۱۰۰ به ۷۰/۸۰/۹۰/۱۰۰ کاهش داشته است.

 

تمام تغییرات او نشان گراین است قطعا Early Games قدرتمندی از Sprit شاهد خواهیم بود و Hp reg و کم شدن مانا مصرفی قابلیت Charges به او اجازه می دهد که بدون بازگشتن مداوم به Base، به شکار کردن حریفانش بپردازد. افزایش ۱۴ درصدی دمیج Greater Bash در لول ۱ نیز می تواند کیل های سولو بیشتری نصیب شما بکند و به حریفتان اجازه فرار ندهد.

 

Timbersaw

 • دریافت Strength از ۸ به ۳.۲ افزایش داشته است.
 • دریافت Intelligence از ۴ به ۲.۷ افزایش داشته است.
 • آرمور پایه ۱ عدد بیشتر شده است.
 • تلنت لول ۱۰ از +۶% Spell Amplification به +۲.۵ Mana Reg تغییر داشته است.
 • تلنت لول ۱۰ از +۲۵% XP Gain به +۲۲۵ Health تغییر داشته است.
 • تلنت لول ۱۵ از +۵ Reactive Armor Stacks به رسیده است.
 • تلنت لول ۱۵ از +۱۰۰ Damage به +۱۰% Spell Amplification رسیده است.
 • تلنت لول ۲۰ از +۱۵ Strength به +۲۰ افزایش یافته است.

 

مطلب پیشنهادی:  فیفا 20 چه تغییراتی را در زمینه گیم پلی به خود خواهد دید؟

از هیروهای مورد علاقه و مورد عنایت خاص IceFrog قطعا Timbersaw را می توان نام برد! هیرویی که طی چند پچ اخیر باف هایی گرفت و حالا به ماشین جنگی بی وقفه ای تبدیل شده است. Strength بیشتر، Intelligence بالاتر، آرمور، افزایش Reactive Armor Stacks، Mana Reg بالاتر و همچنین اسپل اَمپ بیشتر، Timbersaw را به یکی از جالب توجه ترین هیروهای پچ تبدیل می کند.

تلنت لول ده Mana Reg، باعث می شود که Timber به طور بی وقفه به فارم کردن مشغول باشد و برعکس گذشته، نگران مانا خود نباشد. با این اوصاف Timber قطعا هیرویی خواهد که استفاده زیادی از آن طی هفته های اخیر خواهد شد.

 

Visage

 • magic resistance پایه از ۱۰% به ۲۵% افزایش داشته است.
 • تغییر Health قابلیت Summon Familiars از ۴۰۰/۵۵۰/۷۰۰ به ۵۰۰/۶۰۰/۷۰۰

 

Visage را نمی توان مانند دیگر هیرو ها، برنده پچ نامید ولی قطعا می توان قوی تر شدن آن را حس کرد. Visage تنها هیرویی بود که به طور پیش فرض ۲۵% magic resistance مانند دیگرهیروها نداشت. همین موضوع او را نسبت به burst دمیج بسیار شکننده و ضعیف می کرد و تا حدودی نیز غیر منصفانه به نظر می رسید. نمی توان با قطعیت گفت که این تغییرات باعث محبوب شدن Visage می شوند و یا حتی بازیکنان حرفه ای به او روی می آورند؛ اما جایگاه او حداقل از قبل بهتر شده است و می توان به برگشت او به متا را امیدوار بود.

 

Zeus

 • حالا Mana Reg پایه او ۲۵ شده است.
 • تلنت لول ۱۰ از +۶ Armor به +۳ Mana Regen تغییر داشت.

 

هیرویی که به طور عاجزانه ای به مانا بیشتری نیاز داشت حالا ۲ منبع اصلی Mana Reg گرفته است. Zeus پلیرها قطعا باید در حال جشن گرفتن باشند! با این اوصاف Early Games قدرتمندی از «خدای رعد و برق» شاهد خواهیم بود که او را در موقعیت بهتری نسبت به میدلینرهای دیگر قرار می دهد.

 

بازندگان پچ ۷.۲۲

Abadon

 • کاهش Cast Range قابلیت Mist Coil از ۸۰۰ به ۵۰۰
 • تلنت لول ۱۵ از +۷۵ Mist Coil Heal/Damage به +۶۰ کاهش داشته است.

 

نرف جدید آبادون خیلی او را ضعیف تر نکرده است و می توان با آیتم Aether Lens کمبود مانا خود را جبران کند. اما کاهش کست رنج می تواند در انتخاب آن شما را با تردید مواجه سازد. نهایتا این نرف خیلی روی کار اصلی که Abadon می کند تاثیر نگذاشته و هنوز هم می توان روی هیل خوبی که به تیمی ها می دهد حساب باز کرد.

 

Dark Seer

 • کاهش مقدار Strength از ۲۴ به ۲۱
 • تلنت لول ۲۰ از ۴۰۰ AoE Surge به ۴۰۰ AoE Surge تغییر داشته است.
 • تلنت لول ۲۰ از +۱۵% Cooldown Reduction به +۱۰ Armor رسیده است.
 • تلنت لول ۲۵ از +۱۵۰ Ion Shell Damage به ۴۰۰ AoE Surge تبدیل شده است.

 

کم شدن Strength ابتدایی باعث می شود که پشت تاور رفتن برای Dark Seer کمی مشکل تر شود و باید با احتیاط بیشتری بازی کرد. اما نرف اصلی در جابه جایی تلنت AoE Surge از لول ۲۰ به ۲۵ است. این تلنت در بسیاری  از مواقع ثابت شده است که می تواند حیاتی و موثر باشد. شاید در این پچ او را به اندازه گذشته نبینید.

 

Drow Ranger

 • قبلیت Marksmanship از این پس Ancient ها را درجا نمی کشد. (هنوز هم دمیجی به شکل pierce وارد می کند)
 • قابلیت Marksmanship حالا آرمور پایه حریف را هدف قرار می دهد می کند نه کل مقدار آرمور را

 

پچ ۷.۲۲ بالاخره دوران حکومت Drow Ranger را به عنوان کَری به پایان رساند و او را به جایگاه اصلی خود در درفت فرستاد. جایی که او نقش تکمیل کننده و همراه را برای هیرو های رنج خواهد داشت. از این پس دیگر نمی توانید به سرعت برق Ancient ها را بکشید و گلد زیادی کسب کنید. در کل این نرف  کاملا منصفانه به نظر می رسد و در حالت قبل Drow بی جهت قوی شده بود. با این نرف، هیروهای دارای آرمور بالا می توانند در برابر Drow مقاومت خوبی نشان داده و دیگر مانند گذشته جلوی او آب نشوند.

 

Pangolier

 • Lucky Shot از این شانس سایلنس کردن ندارد و همیشه باف disarms را منتقل می کند.
 • Lucky Shot آرمور را به اندازه ۳/۴/۵/۶ کم می کند.

 

طی ۲ پچ گذشته Pangolier زیر اثر چکش نرف Valve له شده است. پچ قبل قابلیت انتقال هر دو دیباف Silence و disarm را به صورت همزمان بر روی هیرو حریف برداشت و این پچ هم دیباف سایلنس را به طور کامل از کیت این هیرو حذف کرده است که معتقدیم نرف بزرگی برای Pango است. با برداشته شدن سایلنس، خطر Pang برای هیرو های اینتلجنس بسیار کم تر شده و او را به پیکی نه چندان جالب در برابر آن ها تبدیل می کند.

 

Windranger

 • ریورک شدن اثر آیتم سپتر. حالا ۲ شارژ به Windrun اضافه می کند و سرعت حرکت او را ۴۵% افزایش می دهد.
 • کم شدن کلد داون Focus Fire از ۷۰ به ۷۰/۵۰/۳۰
 • تلنت لول ۱۰ از +۳۰% Windrun Slow به -۲s Shackleshot Cooldown تغییر کرده است.
 • تلنت لول ۲۵ از +۳۵% Ministun Focus Fire به -۲۰% Focus Fire Damage Reduction تغیر کرده است.

 

تغییرات جدید، Windranger را از لحاظ قابلیت های حیاتی هیروهای Core با مشکلی جدی مواجه می سازد؛ خصوصا که دمیج Focus Fire از این پس به طرز شدید کاهش داشته است. از طرفی سرعت حرکت بالاتر و ۱۲ ثانیه قابلیت Windrun، نقش او را در بازی تا حدود زیادی عوض می کند. شاید از این پس Windranger را در پوزیشن ۳ و یا حتی ۴ ببینیم. در روزهای آینده بیشتر مشخص خواهد شد.

 

موضوعاتی که در بالا ذکر کردیم تنها بخشی از تغییرات گسترده هیروها و بازی در پچ ۷.۲۲ بود که به نظر ما نیاز داشت که توجه بیشتری به آنان کنید. بهترین راه برای اینکه بدانید این تغییرات چه تاثیری روی متا بازی گذاشته است این است که پای مسابقات ESL One Birmingham بنشینید و توجه کنید که پرو پلیرها چگونه با پچ جدید دست و پنجه نرم می کنند. ESL One Birmingham در تاریخ ۲۸ می برگزار می شود و اولیت تورنمنت حرفه‌ای و رسمی است که پس از انتشار پچ ۷.۲۲ برگزار خواهد شد.

برچسب ها :