راهنمای استفاده از Dynamic Tactics در فیفا ۱۹

مهدی عین‌الله زاده
مهدی عین‌الله زاده ۲۱ بهمن ۱۳۹۷

از ترکیب تیم خود در بازی راضی نیستید و می‌خواهید بی‌دردسر و بدون از دست دادن لحظه‌ای از بازی و بدون رفتن به منوی اصلی، تاکتیک خود درون مستطیل سبز را زیر و رو کنید؟ سیستم نوظهور تاکتیک‌های پویا یا همان Dynamic Tactics  اینجاست تا این امکان را برای شما در سری فیفا۱۹ فراهم آورد.

اگر شما هم همواره از کسانی که درست مثل مربیان دنیای حرفه‌ای فوتبال برای لحظه لحظه بازی خود برنامه دارند و به ساختن و پرداختن آنها پیش از بازی می‌پردازند بوده‌اید، حتما از سیستم Dynamic Tactics سری فیفا ۱۹ خوشتان خواهد آمد. با تغییراتی که با استفاده از این سیستم بر روی ترکیب تیم خود اعمال می‌کنید هرچند کوچک، تاثیر قابل توجهی بر روی بازده تیم و همچنین نتیجه بازی خواهید گذاشت.

با استفاده از این سیستم می‌توانید فرم کلی تیمتان، چینش و ترکیب بازیکنان و همچنین چهار گیم‌پلن (ویژگی اصلی این سیستم) برای لحظات مختلف بازی مشخص کنید و آنها را در شرایط مناسب و سناریوهای مختلف در بازی پیاده کنید. همچنین این سیستم در مقایسه با نسخه‌های پیشین، از آپشن‌های متنوع‌تری برای امور تهاجمی و دفاعی برخوردار است.

سیستم Dynamic Tactics چگونه کار می‌کند؟

بخش اعظم کار با این سیستم بجز بخش اصلی و جدید آن (Game Plan)، شبیه به نسخه پیشین فیفا است و هنوز هم زمانی‌که رقابت آغاز می‌شود همه چیز بر روی Balanced قرار دارد تا زمانی‌که در D-Pad از دکمه چپ و راست دسته خود استفاده می‌کنید، که در این صورت سیستم از حالت  Balanced درآمده و پس از این کار راه برگشتی برای تغییر آن ندارید و مجبور هستید تا با یکی از دستورالعمل‌های تعریفی انتخاب شده بازی کنید. در D-Pad چهار گزینه Ultra Defensive, Defensive, Attacking و Ultra Attacking وجود دارد که پس از  ازبین رفتن تعادل مجبور به استفاده از یکی از آنها هستید.

برای تنظیم گیم‌پلن و دستیابی به منوی سیستم ‌تاکتیک‌های پویا در فیفا ۱۹؛ باید اول از همه وارد منوی Custom Tactics شوید. برای این کار به صفحه مربوط به Squad رفته، سپس وارد منوی Squad Actions شده و در نهایت Custom Tactics را انتخاب کنید.

خب در منوی Custom Tactics مثل گذشته می‌توانید تغییرات دل‌خواه خود بر روی مواردی همچون سرعت بازیکنان، شوت و… را ایجاد کنید. در این منو بسته به کنسول خود دکمه L2/LT  را نگه دارید تا وارد منوی تاکتیک‌های پویا شوید. اما قبل از رفتن به منوی تاکتیک‌های پویا، قصد داریم تا در کنار توضیح تمامی آپشن‌های موجود در منوی Custom Tactics، شما را با یکی از بهترین کاستوم تاکتیک‌های مناسب برای انواع فرمیشن آشنا کنیم.

اول از همه گزینه سرعت (Speed) را داریم. این گزینه تعیین کننده سرعت بازیکنان در پست‌هایشان است. از آنجاییکه در سرعت‌های بالا در صد لو رفتن توپ و پایین آمدن تعداد پاس‌ها زیاد است و در سرعت‌های پایین هم کاری از پیش نخواهید برد، ما عدد ۶۰ را برای این گزینه پیشنهاد می‌کنیم.

گزینه Passing تعیین کننده فاصله پاس‌کاری بین هر بازیکن محسوب می‌شود. عدد بالا در این قسمت باعث می‌شود تا بازیکنان بیشتر از سانترهای بلند برای انتقال توپ استفاده کنند و عدد پایین با بالا بردن تعداد دفعات پاس‌کاری، استایلی تیکی تاکایی بین بازیکنان ایجاد خواهد کرد. در جهت ایجاد تعادل بین پاس‌های بلند و کوتاه، ما برای این گزینه عدد ۵۰ را پیشنهاد می‌کنیم.

بعد در گزینه Positioning میزان حضور بازیکنان در پست‌های تعیین شده‌شان را داریم که از Organised به  Free Form قابل تغییر است. از آنجایی‌که در حالت  Organised با ارائه یک بازی منطقی در ساختار تیم بهتر می‌توانید از دفاع به حمله بروید، ما این حالت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در قسمت Chance Creation اول از همه گزینه Passing را داریم که تعیین کننده میزان خارج شدن بازیکنان از پست‌های اصلیشان است. عدد بالا در این قسمت جنب و جوش بالایی به بازیکنان داده و کار را برای مدافعان تیم حریف بسیار سخت می‌کند. عدد بسیار بالا در این قسمت باعث می‌شود تا درصد شرکت مدافعان و Midfielder ها نیز در حملات بسیار افزایش یابد که این حالت برای دقایق آخر بازی و برای جبران گل‌های خورده پیشنهاد می‌شود. برای شروع بازی ما عدد ۶۰ را پیشنهاد می‌کنیم؛ از آنجاییکه این عدد در عین فراهم کردن تحرک بالا، مدافعانتان را در جایگاه خود نگه می‌دارد.

مطلب پیشنهادی:  راه های ساخت تیم رویاییتان در مای کلاب PES 2019 چیست؟

سپس در قسمت بعد Crossing را داریم. عدد بالا در Crossing درصد استفاده از پاس‌های بلند و قطری را برای انتفال توپ افزایش می‌دهد و عدد پایین در آن درصد پاس‌های کوتاه و نزدیک شما را افزایش می‌دهد. شاید فکر کنید که بهترین گزینه در این قسمت بالاترین عدد است، اما فراموش نکید که پاس‌کاری در محوطه جریمه از سانتر کردن کارآمدتر است؛ برای همین ما عدد ۴۰ را در این قسمت پیشنهاد می‌کنیم. این کار باعث می‌شود تا در عین استفاده از ضربات سر در محوطه جریمه، تمایل بازیکنان برای ارسال پاس‌های کوتاه نیز افزایش یابد.

Shooting نیز قسمت جالب دیگر در این منو است. در این قسمت برای بالاتر بردن محدوده حرکت وینگرها ما عدد ۷۰ را پیشنهاد می‌کنیم.

قسمت  Positioning تعیین کننده میزان حضور بازیکنان در پست‌هایشان است. در حالت Organised بازیکنان بدون تغییر، در پست‌هایشان بازی خواهند کرد. مهاجمان چپ در چپ و مهاجمان راست در راست قرار خواهند داشت. در حالیکه در  Free Form ممکن است وینگرها در مرکز و میدفیلدرهای مرکزی در جایگاه وینگرها ظاهر شوند. این کار فضای بیشتری را برای به‌کار بردن خلاقیت در تیم باز می‌کند و امر دفاع را برای حریف مشکل‌ترمی‌سازد،  برای همین است که در این قسمت ما حالت Free Form را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

اولین آیتم Defence گزینه Pressure است که تعیین کننده  جایگاه خط دفاعی تیم است. عدد بالا خط دفاعی را تا مرکز زمین و عدد پایین آن را تا پای دروازه می‌برد. در ایجا ما عددی بین ۴۰ تا ۵۵ را پیشنهاد می‌کنیم.

آیتم بعدی یعنی Aggression، تعیین کننده میزان دخالت بازیکنان AI در بازی است. عدد بسیار بالا در این قسمت با خارج کردن مدافعان از خط دفاعی، تیمتان را در امور دفاعی بسیار آسیب پذیر خواهد کرد و از طرفی عدد بسیار پایین در این قسمت میزان تحرک بازیکنانتان  به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد. با تنظیم این عدد بر روی ۶۵، در عین حال که در امر حمله خطرناک ظاهر خواهید شد، از بازیکنان AI  نیز کمک فراوانی برای بسته نگه داشتن خط دفاعی خود دریافت خواهید کرد.

آیتم Team Width تعیین کننده فاصله عرضی مدافعان از همدیگر است. با بالا بردن عدد این آیتم کردن مدافعان‌تان به خط اوت نزدیک‌تر می‌شوند و در نتیجه وینگرهای تیم مقابل فضایی برای نفوذ از کناره‌ها پیدا نخواهد کرد (مناسب برای بازی در مقابل تیم‌هایی با وینگرهای سرعتی). با کاهش این عدد بازیکنان در فواصل کوتاه‌تر و نزدیک به هم قرار گرفته و از عمق دفاعی بالاتری برخوردار خواهید بود، اما باز باید مواظب نفوذ حریف از کناره‌ها باشید. با انتخاب عدد ۴۰ از نفوذ توپ‌های سانترشده بازیکنان جلوگیری کرده و با کم‌تر کردن فاصله مدافعان عقب و مرکزی از همدیگر، درصد امکان لو رفتن توپ در این ناحیه را کاهش دهید.

در آیتم نهایی یعنی Defender Line دو حالت وجود دارد: Cover و Offside Trap. Cover باعث می‌شود تا مدافعان، حین حمله، از مهاجمان پشتیبانی لازم را به عمل بیاورند در حالیکه Offside Trap با ایجاد موقعیت‌های نفوذ با سانترهای بلند توسط حریف، خط دفاعی شما را بسیار آسیب پذیر خواهد کرد. برای همین ما Cover را پیشنهاد می‌کنیم.

خب پس از ایجاد این تغییرات در منوی Custom Tactics وارد منوی Dynamic Tactics شوید. در این منو چهار گیم‌پلن مختلف روبروی شما قرار دارند که بسته به شرایط مختلفی که در بازی برایتان پیش می‌آید می‌توانید از آنها استفاده کنید. پس از انتخاب گیم‌پلن، با فشار دادن دکمه X/Z در منویی که نمایش داده می‌شود می‌توانید تغییرات تاکتیکی ایجاد شده را ببینید. پس اتمام این تغییرات با فشردن دکمه‌ی LT/L1 به ترتیب وارد منوهای  Instructions, Formations و Roles شوید و تنظیمات آنها را نیز مطابق میل‌تان تغییر دهید. در آخر برای ذخیره تغییرات دایره یا B را فشار دهید.

سیستم Dynamic Tactics چگونه کار می‌کند؟

چگونه از سیستم Dynamic Tactics برای حفظ برتری خود استفاده کنیم؟

شاید پاسخ شما به این سوال استفاده از  Ultra Defence باشد اما گاهی وقت‌ها با بازیکنان و تیم خوبی که در اختیار دارید می‌توانید از ادامه بازی در حالتی که چند گل جلوتر هستید لذت ببرید و این همان ویژگی‌ای است که گیم‌پلن‌های نوظهور بازی برایتان به ارمغان می‌آورد. با استفاده از این قابلیت سلیقه شخصی خودتان را وارد بازی کنید و با اعمال تغییر در امر ترکیب، استایل دفاع و … از نقاط قوت تیم خود بهره ببرید.

مطلب پیشنهادی:  پیش بینی بازیکنان تیم منتخب فیفا 19 فصل 2018-2019 لالیگا

پس از رفتن به منوی تاکتیک‌های پویا، آپشن‌های مختلف برای امور دفاعی را مشاهده خواهید کرد. حفظ برتری خود در بازی به این معناست که از گیم‌پلن‌ای سفت و سخت برای این کار استفاده کنید، پس پیشنهاد می‌شود که از گزینه دفاعی Drop Back استفاده کنید. این روش را با خط دفاعی عمیق همراه کنید تا اوقات تلخی را برای حریف‌تان در راه به ثمر رساندن گل ایجاد کنید مخصوصا زمانیکه از توپ‌های بلند برای دور کردن توپ از یک سوم زمین خود استفاده می‌کنید.

چگونه از Dynamic Tactics برای گلزنی استفاده کنیم؟

در مقابل دستورالعمل Ultra Defence، Ultra Attack قرار می‌گیرد که برای به ثمر رساندن گل و جبران نتیجه تو صیه می‌شود. انواع مختلفی از ترکیب‌های تهاجمی در بازی وجود دارد که  می‌توانید از آنها با توجه به بازیکنانی که در اختیار دارید استفاده کنید.

اگر دو وینگر سرعتی در کناره‌ها و سه میدفیلد خوب در مرکز در اختیار دارید، پیشنهاد می‌کنیم از ترکیب ۴-۳-۳ استفاده کنید. اگر هم ترجیح می‌دهید در کنار داشتن دو مهاجم سرعتی، بر روی دو مدافع کناری برای مقابله با وینگرهای حریف تمرکز کنید، ترکیب ۴-۱-۲-۱-۲ را در حالت Narrow امتحان کنید.

در کل در انتخاب گیم‌پلن‌های بازی تهاجمی از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستید تا بازی تدافعی. برای مثال، اگر از بازیکنانی با نیروی فیزیکی بالایی برخوردار هستید، فشار مداوم به حریف درست مثل  High Pressure در بازی‌های قبلی عمل خواهد کرد. بازیکنان‌تان آنقدر می‌دوند تا مالک توپ شوند، درست مثل تیم منچسترسیتی.  زمانیکه آنها توپ را از دست می‌دهند تا پس گرفتن آن دست از تلاش برنمی‌دارند.

در استفاده از استراتژی‌های تهاجمی، از گزینه‌های زیادی برای استفاده برخوردار هستید، از آنها استفاده کنید و ببینید کدامیک بهتر برای تیم‌تان کار می‌کند. مالکیت توپ (Possession) به شما این امکان را می‌دهد تا بر روی سرعت بازی سوار شوید، در حالیکه در مقابل Fast Build Up برای پاس کاری‌های سریع و ارسال پاس‌های در عمق استفاده می‌شود.

بعلاوه در کنار این ‌استراتژی‌ها، گزینه‌های تهاجمی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از آنها نیز بهره ببرید. مثلا می‌توانید تعداد بازیکنانی که در حین حمله، ضربات آزاد و کرنر احتیاج دارید را انتخاب کنید. درحالیکه دیاگرام تعداد مشخصی از نقطه‌های آبی را نشان می‌دهد، اما این نقطه‌ها تعداد بازیکنان را به طور دقیق نشان نمی‌دهند و تعداد آنها را کمتر یا بیشتر اعلام می‌کند. برای مثال، با اعلام سه نقطه آبی توسط دیاگرام متوجه شدیم که در عین ناباوری پنج بازیکن در محوطه مربوطه قرار دارند. امتحان کنید و ببینید برای شما چه اتفاقی می‌افتد.

قبل از آغاز بازی سیستم تاکتیک‌های پویا را تنظیم کنید

قبل از آغاز بازی، چهار نوع گیم‌پلن متفاوت برای کاربران در نظر گرفته شده است که پیشنهاد می‌شود از آنها استفاده کنید. اگر پیش بینی می‌کنید که بازی را واگذار خواهید کرد، گیم‌پلن دفاعی را انتخاب کنید و تاکتیک‌های دفاعی خود را متناسب با آن و در راستای تقویت خط دفاعی بچینید. آن وقت می‌توانید در طول بازی این استراتژی‌های از پیش تعیین شده را پیاده کنید.

یک نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که تعویض‌های شما در بازی با این گیم‌پلن‌ها به هیچ وجه قابل اجرا نیستند و اگر مثلا گیم‌پلن Ultra Attacking شما نیاز به یک تعویض داشته باشد باید آن را درخاطر داشته و با رجوع به منو این تعویض را انجام دهید. و باز مثل همیشه می‌توانید دستورالعمل‌های مربوط به هر بازیکن را بسته به پست آنها پیاده کنید.

از آنجایی‌ که هدف توسعه دهندگان این سیستم بالا بردن سطح خلاقیت کاربر در لحظات دشوار بازی و استفاده از سلیقه شخصی او در اداره تیم‌اش است، برای تنظیم گیم‌پلن‌ها و تاکتیک‌های پویا هیچ قانون طلایی‌ای وجود ندارد و باید آنقدر به استفاده از آنها ادامه دهید تا استایل مخصوص بازی خودتان را کشف کنید و آن‌ را بهبود بخشید.

برچسب ها :
We LOVE ESNews XD : Pedram Gholizadeh , Kian Babai , Ahmad Mousavi , Iman Ramezani , Armin Riazi , Hadi Abdollahi , Mehdi Eynollahzade , Danial Shobeiri , Nikan Sabouri , Pouya Abedin , Sajad Mehdi Khani , Kiarash Zare , Parand Nazari , Alireza Saeidi :)) Unforgetable :)