مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا ۱۹

مهدی عین‌الله زاده
مهدی عین‌الله زاده ۲۰ تیر ۱۳۹۸

در نسخه ۲۰۱۹ فیفا با آزادی عمل فراوانی که گیم پلی بازی و تاکتیک های نوطهور در اختیار کاربران قرار می دهند، دستتان برای انتخاب تعداد قابل توجهی ترکیب و فرمیشن برای بازی هایتان باز است. اما کدام ترکیب ها برای کدام نوع از بازی ها مناسب اند؟

هدف این مقاله راهنمایی شما برای انتخاب بهترین ترکیب برای تیم‌تان است. فرقی ندارد اگر استایل بازی شما تیکی تاکا یا خطی (Route)، پنج بازیکن در پشت یا سانترهای عمقی است؛ ما پس از بررسی ترکیب های موجود در فیفا آنها را به ۸ ترکیب موثر کاهش داده ایم که در این مقاله نگاهی به آنها خواهیم داشت.

استفاده از این ترکیب ها در بازی های آلتیتمت تیم فیفا یا کریر مد می تواند در کسب نتیجه دلخواه بسیار مثمر ثمر باشد. اگر چم و خم تعدادی از این ترکیب های پیشنهادی را یاد بگیرید می توانید حین بازی بسته به شرایط بین آنها سوئیچ کنید.

۴-۱-۲-۱-۲ Narrow

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

این ترکیب برای مدت ها از قوی‌ترین ترکیب های فیفا بوده است، و هنوز هم از آن در فیفا ۱۹ با عنوان بهترین ست آپ برای کنترل مرکز زمین یاد می شود. قرار دادن ۴ میدفیلدر نزدیک به هم قطعا درصد مالکیت شما در مرکز زمین را افزایش خواهد داد. برای مقابله با ضد حمله های تیم حریف هم می توانید حساب ویژه‌ای بر روی CDMهای خود باز کنید.

نکته کلیدی در مورد این ترکیب آن است که میدفیلدر شما بتواند توپ را به آسانی به بازیکنان خط حمله برساند، اگر توپ را به آنها برسانید کار حریف برای دفاع بسیار سخت خواهد شد – در این مواقع حریف شما نمی داند که آیا مدافع عقب را بیرون بکشد یا به طور کلی عقب نشینی کند، که در این صورت مورد اول با آزاد شدن مهاجم شما و مورد دوم با باز شدن راه برای شوت های از راه دور همراه خواهد شد.

خب در آخر هم باید گفت که نقش میدفیلدر شما برای پیشبرد نقشه هایتان در این ترکیب بسیار مهم خواهد بود، پس هوشمندانه انتخاب کنید.

۴-۲-۳-۱ Narrow

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

دو میدفیلدر دفاعی نکته اصلی این ترکیب متوازن به حساب می آیند. آنها می توانند پاس های رد و دل شده بین میدفیلدرها و مهاجمان تیم حریف را به خوبی قطع کنند و فضای خوبی برای ضد حمله ها بیافرینند.

اگر به دنبال حفظ نتیجه در بازی‌تان هستید می توانید از همین ترکیب ولی از نوع Wide آن استفاده کنید. این ترکیب به شما این اجازه را می دهد تا بتوانید به خوبی در برابر حملات حریف از گوشه ها مقابله کنید و با بالا بردن تعداد پاس ها در خط میانی زمین وقت زیادی را از حریف بگیرید.

مطلب پیشنهادی:  آشنایی با کلاس Mage در Hearthstone

۴-۳-۲-۱

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

این ترکیب یک ترکیب منعطف و تطبیق پذیر برای بسیاری از تاکتیک های هجومی تیم است؛ دو فوروارد چپ و راست آن این امکان را برای شما فراهم می کنند.

در ساختار تیمی هم می توانید آنها را در حالت Wide تنظیم کرده و از نفوذ از جناحین برای گلزنی بهره ببرید. یا اینکه می توانید این دو بازیکن را در حالت Narrow قرار داده و با آنها به دل دفاع حریف بزنید. همه اینها به استایل بازی خود شما بستگی دارد.

این ترکیب همچنین برای بهره بردن از سیستم شوت های زمانبدی شده هم بسیار ایده آل است: اگر آن دو فوروارد بتوانند نزدیک به محوطه جریمه توپ را بر روی پای فنی خود بیاورند آن وقت است که می توانید با یک شوت سرکش کار را تمام کنید.

اگر بازیکنان بازی های آنلاین با در دست گرفتن کنترل مرکز زمین خود شما را از انجام این کار منع کردند، آن وقت با نفوذ از جناحین و ارسال سانتر شانس خود را برای گلزنی بیازمایید و مهاجم خود را در موقعیت گلزنی قرار دهید.

با تغییر و ادیت کردن ساختار بازیکنانتان هم می توانید این ترکیب را با لحظاتی که نیاز به گل دارید یا می خواهید برتریتان را حفظ کنید تطبیق دهید. عقب آوردن دو فوروارد چپ و راست تیم و قرار دادن بازیکنان دفاعی در مرکز زمین می تواند گزینه خوبی برای دفاع و حفظ برتری باشد.

اگر هم نمی خواهید آن دو فوروارد را به عقب بیاورید می توانید بازیکن مرکزی‌تان در میدفیلدر را تا CDM به عقب بیاورید تا دفاع خود را تقویت کنید.

۴-۳-۳ Attacking

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

این ترکیب یکی از بهترین ترکیب ها برای گلزنی در فیفا ۱۹ است. در این ترکیب سه بازیکن مرکزی یا CAM به عنوان رابط بین دفاع و حمله شما نقشی کلیدی بازی می کنند.

دو بازیکن CM شما باید بازیکنان محوطه به محوطه شما باشند، و من به شما پیشنهاد می کنم کمی ساختار تیم و جای بازیکنان را در این مورد تغییر دهید تا یکی از آن سه بازیکن حین حمله عقب بماند. با این کار ریسک دریافت گل در ضد حملات را کاهش خواهید داد.

۴-۴-۲ Holding

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

یکی از ترکیب های فولادی فیفا ۱۹ که شکستن‌اش کار هر کسی نیست، بیشتر به خاطر آن دو میدفیلدر دفاعی که به نوعی سپری برای خط دفاعی شما محسوب می شوند. آن ها می توانند هر میدفیلدر تهاجمی‌ای را متوقف کرده و از رسیدن پاس ها به مهاجمان تیم حریف جلوگیری کنند.

مطلب پیشنهادی:  آیا منچستر یونایتد هم به سرنوشت یوونتوس در فیفا 20 دچار خواهد شد؟

انتظار نداشته باشید که این میدفیلدرها در امور تهاجمی تیم شما هم شرکت داشته باشند. با این ترکیب باید استراتژی گلزنی خود را بر روی ارسال ها و وینگ پلی که خیلی هم در فیفا ۱۹ موثر است قرار دهید.

خب در این چنین ترکیبی که وابستگی شدیدی بر روی ارسال ها وجود دارد پیشنهاد می شود از مهاحمان سرزن خوبی در نوک حمله خود بهره ببرید.

شاید این ترکیب آنچنان که باید و شاید نتواند عطش شما برای گلزنی را سیراب کند اما برای بالا بردن تسلط اولیه‌تان بر روی بازی واقعا موثر خواهد بود.

۴-۵-۱ Attacking

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

ترکیب ۴-۵-۱ در حالت حمله به شما آپشن های متفاوت پاس کاری از دفاع تا حمله را می دهد، خب پس با این حساب با این ترکیب خیالتان بابت ارسال توپ ها بلند و ریسکی به مهاجمانتان راحت خواهد شد.

آنقدر تعداد پاس های خود در میانه های زمین را بالا ببرید تا در نهایت با باز شدن کوچکترین خلاء در خط دفاعی حریف، خود را در موقعیت ایده آل گلزنی ببینید.

این ترکیب خوراک پرس کردن و تحت فشار قرار دادن حریف است، تاکتیکی که از آن می توانید در بازی های آنلاین برای ایجاد ترس در حریف استفاده کنید.

۴-۵-۱  Flat

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

در سال های گذشته کار کردن با یک چنین ترکیب دفاعی‌ای برای کاربران سخت بود، اما امسال نه تنها استفاده از این ترکیب توسط کاربران در بازی تداوم داشته بلکه به یکی از ترکیب های دفاعی ضروری بازی نیز تبدیل شده است.

در ادامه به گیم پلن مربوط به این ترکیب منحصربفرد خواهیم پرداخت:

استایل دفاع: Drop Back

عرض: ۱۰/۲

عمق: ۱۰/۳

استایل حمله: Possession

عرض: ۱۰/۴

تعداد بازیکنان داخل محوطه: ۵/۳

کرنرها و ضربات آزاد: ۵/۳

۴-۲-۲-۲

مروری بر فرمیشین های محبوب فیفا 19

بکار گیری این ترکیب نیز می تواند کمک زیادی در زدن گل و تغییر نتیجه بازی داشته باشد. این ترکیب از این لحاظ که دو میدفیلدر هجومی در آن به بازیکنان خط حمله چسبیده اند، در واقع چیزی شبیه به ۴-۲-۴ است.

این ترکیب همانطور که در حمله قدرتمند عمل می کند، در دفاع نیز از تراکم و استحکام خوبی برخوردار است.

نکته مهمی که در مورد این ترکیب به تازگی متوجه آن شدم، استفاده از استایل دفاعی “Pressure on Heavy Touch” همراه با آن است؛ این استایل بازده این ترکیب را دو چندان خواهد کرد.

نکته دیگر، تطبیق و انعطاف پذیری بالای این ترکیب با استایل های مختلف دفاعی و هجومی بدون هیچ کم و کاستی در تعداد بازیکنان پست های مختلف است.

برچسب ها :