معرفی سبک First Person Shooter

نیکان صبوری
نیکان صبوری ۱۵ شهریور ۱۳۹۷

یکی از مهمترین تحولات صنعت گیم بی شک ساخته شدن ژانر اول شخص تیراندازی که به اختصار FPS شناخته میشود، است. در این بازی ها با توجه به دید اول شخص در بازی و حالت قرار گرفتن سلاح در رو به روی دوربین بازی این اسم برای او قرار گرفت، همچنین این ژانر تبدیل به یکی از مهمترین ژانر های ساخته شده هم در صنعت سرگرمی و هم در صنعت ورزش های الکترونیک است، توانایی و استعداد های زیادی برای نشانه گیری و تیر اندازی در این ژانر لازم است.

تاریخچه

۱۹۷۰ – ۱۹۹۶

بدون هیچگونه شک، همه ما با بازی DOOM و Wolfenstein 3D آشنایی داریم و بدون هیچگونه بحثی میتوانیم به عنوان شروع کننده ژانر FPS از آنها نام ببریم ولی اولین بازی که در این خصوص ساخته شد، بازی Maze War و Spasim در سال های ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ که سبک تیر اندازی اول شخص با استفاده از تکنیک Ray Casting بودند، تکنیک Ray Casting  روشی بود که به سازندگان اجازه میداد صفحه ها دو بعدی را به صورت سه بعدی نشان دهد، یعنی در واقع این یک بازی دو بعدی بود که به صورت سه بعدی نمایش داده میشد. این دو بازی را میتوانید یک نمونه اولیه و یک دیدگاه خوب برای شکل شمایل یک بازی تیر اندازی اول شخص نامید.

بازی که توانست در این ژانر به خوبی شناخته شود و لقب اولین بازی کامپیوتری تیر اندازی اول شخص را بگیرد Wolfenstein 3D بود، که در سال ۱۹۹۲ توسط تیم id Software به رهبری John Carmack ساخته و منتشر شد این بازی نیز از تکنیک Ray Casting بهره میبرد و با افزایش قدرت های سخت افزاری این بازی رنگ و جزییات یک بازی دو بعدی مانند ماریو را به خود داشت. موفقیت این بازی در این ژانر باعث شد جان کارمک و تیمش اقدام به ساخت یک بازی با جزیات بسیار زیاد و جذاب کنند. نتیجه نهای این عملیات ساخت بازی DOOM در سال ۱۹۹۳ بود. بازی DOOM که به عنوان اولین بازی سبک FPS شناخته میشود، دارای جزییات زیاد، صدا گذاری جذاب، اکشن بدون وقفه و گیم پلی سریع و خشنی است، همراه با قوی تر شدن بخش گرافیکی، منظره بسیار زیبایی از حال و هوای یک دنیای شیطانی را به بازیکن ارائه میداد.

۱۹۹۶- ۲۰۰۰

از مهمترین رخداد های سال دهه ۹۰ میلادی، ساخت بازی Quake بود که از انجین مخصوص خود استفاده میکرد که بعد ها به اسم Quake engine شناخته شد. Quake اولین بازی بود که به صورت کامل سه بعدی اجرا و در لحظه پردازش میشد، بر خلاف Ray Casting که از صفحه های دو بعدی برای دادن توهم سه بعدی استفاده میشد، Quake از صفحات کاملا سه بعدی استفاده شد که از نظر خود انتقلابی در ژانر FPS بود ولی به دلیل قدرت بالای پردازش برای یک سیستم، اکثریت نمیتوانستند این بازی را تجربه کنند.

مطلب پیشنهادی:  آشنایی با دنیای Hearthstone

از بازی های مهم دیگری که تاثییر زیادی بر روی این ژانر داشت میتوانیم به Duke Nukem 3D اشاره کرد، با روی کار آمدن DOOM اکثریت سازنده ها از الهام گرفتن از این بازی، عناوین خود را میساختند که به یک نواخت شدن بازی ها منجرم میشد، Apogee Software نام استودیو بازی سازی بود که سری Duke Nukem را پرورش داده بود، دو قسمت اول بازی به صورت ۲ بعدی ساخته شد و در سال ۱۹۹۶ تیم تصمیم گرفت تا بر روی پروژه های سه بعدی تمرکز کند به همین دلیل اسم استودیو را به ۳D Realms تغییر دادند. بازی در حدی جذاب و مهم شد که شخص جان کارمرک نیز در این پروژه حضور یافت و با نمایش یک اکشن شوتر طولانی همراه با مرحله های متنوع و زیاد ژانر FPS را از حالت یک نواخت تکراری که سازنده ها از DOOM الهام گرفته بودن خارج کرد. بازی Duke Nukem از ترکیب Ray Casting و همچنین ویژگی های سه بعدی که در بازی Quake ابداع شده بود بهره میبرد، که همین ترکیب این دو باعث شد برای اجرای بازی سیستم سخت افرایی پیشرفته ای درخواست نکند و باعث جذب اکثریت به این بازی شد.

از دیگر بازی های موثر در این سال ها میتوان به نسخه دوم Quake اشاره کرد، بازی نسبت به نسخه های قبلی بسیار خشن تر و جذاب تر شده بود ولی همچنان مشکلاتی در خصوص بخش اجرایی برای بسیاری به وجود میاورد و نیاز به یک سیستم نسبتا خوب برای اجرای بازی بود ولی با انتشار بازی بر روی کنسول معروف سونی یعنی پلی استیشن در سال ۱۹۹۹ تعداد علاقه مندان به این بازی افزایش یافت.

Unreal در سال ۱۹۹۸ برای رایانه شخصی منتشر شد این بازی برای نشان دادن قدرت انجین گرافیکی Unreal بود و بعد از ۱۰ ماه شرکت سازنده یعنی Epic Games بازی تحت شبکه اینترنت به نام Unreal Tournament را ساخت و منتشر کرد. این بازی انقلابی در زمینه روی کار آمدن بازی های چند نفره تیراندازی اول شخص بود در حدی که بازی Quake برای نسخه پلی استیشن آن از مادهایی که Unreal Tournament ابداع کرده بود بر روی بازی خود استفاده کرد. از مادهایی که Unreal Tournament ابداع کرده بود میتوان به لیست زیر اشاره کرد:

  • Assault
  • Capture the Flag
  • Deathmatch
  • Domination
  • Last Man Standing
  • Team Deathmatch

انقلابی که بازی Half-Life با داستان غنی و محیط تاریکی که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، باعث یک پرش بزرگ برای این ژانر در صنعت بازی باشد کنار از بخش داستانی بازی دارای قابلیت ساختن ماد بود که همین امر در سال ۲۰۰۰ آقایان Minh Le و Jess Cliffe دست به ساخت ماد محبوب Counter-Strike بزنند که همین امر باعث شد بازی های تیر اندازی اول شخص در صنعنت ورزش های الکترونیک پر طرفدار شوند. گفتنی است که وارد شدن به این صنعت از طریق آپدیت نسخه ۱.۶ در سال ۲۰۰۴ این بازی اتفاق افتاد.

مطلب پیشنهادی:  پیش بینی بازیکنان تیم متتخب فصل 2018-2019 لیگ 1 فرانسه

تاریخچه ورزش های الکترونیک در تیر اندازی اول شخص

از زمان انتشار بازی Unreal Tournament مسابقات متعددی برای این بازی برگزار شد، از مهمترین این مسابقات میتوان به سری WCG اشاره کرد که بازی کانتر استرایک از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ پای ثابت مسابقات الکترونیک بود بعد از منتشر شدن نسخه های دیگر آن و رفع مشکلات بازی، همچنان یکی از ماندگارترین بازی در رویداد های مهم بود و نسخه ۱.۶ نیز از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ جزو جذاب ترین مسابقات بود. کانتر استرایک را جزو یکی از حرفه ای ترین ورزش های الیکترونیک نامیده میشود، قابلیت تیمی بودن یکی از نقطه قوت های این بازی است.

در سال ۲۰۱۲ کمپانی Valve بازی جدیدی از این عنوان تحت عنوان Counter-Strike: Global Offensive منتشر کرد این بازی شدیدا مورد استقبال بازیکنان قدیمی و جدید قرار گرفت و یک جایگزین مناسب برای نسخه قبلی شد همچنین با روند رو به رشد ورزش های الکترونیک در جهان، CSGO تبدیل به دومین بازی پول ساز در این صنعت شده است، قابل توجه است که بازی هم اکنون به صورت رایگان در پلتفرم Steam در دسترس است.

بازی Overwatch نیز یکی دیگر از بازی های محبوب این ژانر است که در سال ۲۰۱۶ توسط بلیزاد منتشر شد، این بازی دارای لیگ بسیار بزرگ و اولین بازی است که دارای جام جهانی است و حامیان مالی بسیاری در این رشته ورزشی وجود دارند. این بازی ترکیبی از یک بازی تیراندازی سریع همراه با توانایی های مختلف و همچنین دارای نقشه های متعدد و حالت رقابتی متعادل است.

بازی های دیگری در این ژانر هستند که مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته است، از جمله میتوان به بازی Call of Duty اشاره کرد، که با انتشار هر نسخه مسابقات متعددی برگزار میشود یا بازی تاکتیکال شوتر Rainbow Six Siege که در نوع خود بسیار جذاب و دیدنی است که موج زیادی از بازیکنان جوان را به خود جذب کرده، همچنین نسخه جدید Quake که با عنوان Quake Champions منتشر شده، بازیکنان قدیمی و با سابقه این عنوان به پای مسابقات این بازی کشانده است.

برچسب ها :