معرفی، بررسی و نحوه اجرای حرکات مهارتی در فیفا ۱۹ (قسمت دوم )

مهدی عین‌الله زاده
مهدی عین‌الله زاده ۲۰ بهمن ۱۳۹۷

با سری دوم معرفی حرکات مهارتی یا همان Skill Moves در خدمت شما همراهان گرامی هستیم. در این مقاله به بررسی ۱۱ حرکت برتر دیگر که از دل تغییرات در گیم‌پلی فیفا ۱۹ پدید آمده اند و از جمله حرکات سیستم نوظهور Dynamic Tactics در سری فیفا ۱۹ هستند، خواهیم پرداخت.

در ادامه با ESNews همراه باشید.

Fake Pass .1 (سر توپ):

هیچ چیز لذت بخش‌تر از دریبل بازیکن نزدیک مقابل با یک سرتوپ زیبا و فرستادنش به جهت مخالف و عبور از سد او وجود ندارد. برای انجام این حرکت کافیست در جهت حرکت خود دکمه‌های مربع وایکس (دکمه‌های X و بعد A در ایکس باکس وان) را به ترتیب فشار دهید. این حرکت را زمانی‌که تحت کنترل وینگر خود از کناره‌های زمین در حال نفوذ هستید اجرا کنید تا با یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای همراه توپ، فضای عالی‌ای برای سانتر یا حتی عبور و پیش روی به سمت دروازه حریف پیدا کنید.

Ball Roll .2:

یکی از ساده‌ترین حرکات در فیفا حرکت بال رول است. برای انجام این حرکت ساده ولی موثر فقط کافیست بازیکنی با دو ستاره در اختیار داشته باشید که این خود گویای دسترسی بالای بازیکنان به این حرکت است. با این حرکت تکل‌های از پهلوی بازیکن مقابل را ناکام خواهید گذاشت،  در هنگام اجرای این حرکت باید اطمینان حاصل کنید که از Sprint استفاده نمی‌کنید، سپس استیک سمت راست را به سمت چپ یا راست بسته به جهت حرکت خود حرکت دهید. این حرکت آسان را تمرین کنید و از اجرای صحیح آن لذت ببرید.

Heavy Touch .3:

گاهی وقت‌ها زمانی‌که با یک وینگر سرعتی در حال حرکت هستید، فرصت پایین آوردن سرعت در مقابل مدافع روبرویی و انجام حرکت Ball Roll را پیدا نخواهید کرد. در این مواقع تنها نیاز شما به سرعت خواهد بود که حرکت Heavy Touch با حفظ سرعت شما گزینه خوبی برای این کار به حساب می‌آید. برای اجرای این حرکت کافیست در حالتی که دکمه Sprint را نگه داشته‌اید، استیک سمت راست را به جهت  مورد نظر ببرید تا بازیکنتان با حفظ سرعت، توپ را به فضای مورد نظر انداخته و به دویدن ادامه دهد. نکته مهم در استفاده از این حرکت این است که حین اجرای آن باید از سرعت مطلوبی برخوردار باشید وگرنه در غیر این صورت مدافع حریف عمل توپ ربایی را انجام خواهد داد.

Ronaldo Chop .4:

این حرکت برخلاف نامش قابل اجرا توسط هر بازیکن بالای ۴ ستاره است. اجرای این حرکت از اجرای حرکتی مثل Ball Roll سخت‌تر بوده و نیازمند تمرین بیش‌تری است.

دو راه برای اجرای آن وجود دارد: ۱. مثل اجرای حرکت سرتوپ یا Fake Pass دکمه‌های مربع و X (X و A در ایکس باکس وان) را به ترتیب بفشارید. اما باید توجه داشت سرتوپ رونالدویی تنها درصورتی اتفاق می‌افتد که اختلاف درجه مسیر حرکت با مسیر پیش رو ۴۵ باشد. اگر بازیکن مورد استفاده ۴ ستاره باشد به‌جای سرتوپ ساده سرتوپ رونالدویی را به اجرا خواهد در‌آورد.

  1. راه دوم برای اجرای Ronaldo Chop شامل اجرای حرکت Ball Roll در ابتدا نیز می‌باشد – استیک راست را (درحالتی که Sprint نمی‌کنید) به جهتی ببرید که می‌خواهید مدافع مقابلتان حرکت کند، بعد در جهت مخالف دو بار آن را بفشارید. راه دوم در فرستادن مدافع به جهت مخالف بهتر عمل می‌کند.
مطلب پیشنهادی:  راهنمای استفاده از Dynamic Tactics در فیفا 19

.۵ Close Control:

زمانی‌که توپ را تحت فشار و پشت به دروازه حریف دریافت می‌کنید، بهتر است برای جلوگیری از عمل توپ‌ربایی آن را در نزدیکی خودتان نگه دارید. برای این کار باید L1 (LB در ایکس باکس وان) را نگه دارید تا این قابلیت فعال شود. با اجرای این قابلیت ضرباتی که به توپ وارد می‌شود آرام‌تر بوده و در نتیجه توپ زیاد از پاهایتان فاصله نمی‌گیرد. با نزدیک نگه داشتن توپ به خودتان می‌توانید به بررسی موقعیت بازیکنان هم‌تیمی پرداخته و بهترین تصمیم را برای پاس دادن یا ارسال سانتر اتخاذ کنید. حتی در موارد طولانی اجرای آن، درصد اینکه رویتان خطایی در محوطه جریمه اتفاق بی‌افتد و پنالتی اعلام شود را افزایش دهید.

.۶ Double Touch:

این حرکت یکی از کاربردی‌ترین حرکت‌ها در سری فیفا ۱۹ به حساب می‌آید. برای انجام این حرکت اول از همه در تنظیمات دسته از غیر فعال بودن Auto Feint مطمئن شوید (برای انجام این کار به قسمت Edit Personal Data بروید). یادتان باشد بازیکنانی مثل شکیری که Ball Control بالایی دارند، این حرکت را بهتر انجام می‌دهند.

و اما برای انجام این دریبل وقتی که بازیکن در حال حرکت است، استیک سمت راست را به سمت چپ یا راست بازیکن و استیک سمت چپ را به جهت مخالف مسیر حرکت بازیکنتان حرکت دهید. و در آخر به شما پیشنهاد می‌کنیم که ترکیب دبل تاچ و شوت کات دار را امتحان کنید تا یک گل کاملا تکنیکی را داشته باشید.

.۷ Stepovers:

اجرای این حرکت در فیفا ۱۸ با مشکلاتی همراه بود اما حالا به لطف انیمیشن‌های جدید بازی در سری فیفا ۱۹، اجرای آن روان‌تر  شده است. این حرکت را هم به فهرست حرکات مهارتی خود بیافزایید تا هنگام حرکت به سمت دروازه حریف از آزادی عمل بیشتری برای تغییر مسیر برخوردار باشید.

برای اجرای این حرکت کافیست استیک سمت راست را (بدون پایین آوردن) به سمتی که می‌خواهید بروید حرکت دهید بعد به سرعت آنرا به سمت چپ و راست حرکت دهید. برای اجرای آن هم به بیشتر از دو ستاره مهارت احتیاجی ندارید.

.۸ Scoop Turn:

ترکیب این حرکت با سرتوپ اجرای آن را کمی سخت کرده است. با این حرکت از کنار مدافع مقابلتان قبل از اینکه او بتواند عکس العملی نشان دهد عبور می‌کنید و فضای خوبی را برای یک شوت یا پاس برای خود محیا می‌کنید.

اجرای این حرکت را ابتدا با یک سرتوپ آغاز کنید و در ادامه استیک سمت چپ خود را به صورت مورب قرار دهید. لازم به ذکر است که برای اجرای این حرکت باید بازیکنی با چهار ستاره در اختیار داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:  معرفی سبک First Person Shooter

.۹ Heel Chop:

هرچند که این حرکت مثل Fake Shot سرعت شما را افزایش نمی‌دهد، اما با آن می‌توانید مثل Fake Pass تکل بازیکن مقابلتان را ناکام گذاشته و فضایی خوب بین خود و بازیکن حریف برای پاس به بازیکن خالی یا شوت‌زنی به‌وجود بیاورید.

اجرای این حرکت را پس از فعال کردن دکمه Sprint  اول با یک Fake Shot همراه کنید و بعد به سرعت استیک سمت چپ را به چپ یا راست (بستگی به جهتی دارد که می‌خواهید حرکت کنید) حرکت دهید. چهار ستاره مهارت برای این حرکت لازم است.

.۱۰ Berba Spin:

این حرکت که برگرفته از نام بازیکن منچستر یونایتد، Dimitar Berbatov، است، یکی دیگر از حرکاتی است که از آن می‌توان در هنگام دویدن برای تغییر مسیر و از پیش رو برداشتن مدافعان متعدد تیم حریف استفاده کرد.

برای اجرای این حرکت که برای بازیکنان ۴ ستاره به بالا است، استیک سمت راست را به سمتی که بازیکنتان در حال پیش روی است حرکت داده سپس آن را به سمت چپ یا راست (بستگی به جهتی که می‌خواهید از آن خارج شوید دارد) حرکت دهید.

.۱۱  :Giovinco Tornado

حرکت Giovinco Tornado یا همان One-Foot Spin  حرکت بازیکن سابق یوونتوس و فعلی الهلال عربستان یعنی Sebastian است. این حرکت به بازیکن شما این امکان را می‌دهد که با چرخیدن با یک پا، در لحظه جهت حرکت خود را عوض کرده و فضایی ایده آل برای شوت‌زنی یا حرکت به سمت دروازه پیدا کنید.

برخلاف سایر حرکات معرفی شده، چیزی که در این حرکت از اهمیت بالایی برخوردار است مسئله موقعیت شما در بازی است نه زمان‌بندی برای اجرای آن. پس قبل از امتحان کردن آن در بازی‌های آنلاین خوب آن را تمرین کنید.

این حرکت هم مانند حرکات اخیر به چهار ستاره برای اجرا نیاز دارد. برای اجرای این حرکت استیک سمت راست را در خلاف جهت حرکت خود و بعد به چپ یا راست (بستگی به سمتی که می‌خواهید دریبل را انجام دهید دارد) حرکت دهید.

به لطف ورود سیستم جدید  Active Touch به سری ۲۰۱۹ فیفا، دامنه تنوع حرکات مهارتی از این قبیل زیاد است. حرکاتی که از آنها می‌توان هم در حین کنترل توپ و هم در زمان حرکت با آن استفاده کرد. با وجود این تکنیک‌های جدید برای از سر راه برداشتن مدافعان، دیگر حوصله‌ای برای پاس کاری و حرکات تیمی باقی نخواهد ماند. پس از قافله عقب نمانید و با یادگیری این حرکات، مهارت‌های حرکت با توپ خود را ارتقا ببخشید.

در این مقاله در کنار ۵ حرکتی که در سری اول حرکات مهارتی ارائه شد، ۱۱ حرکت جدید دیگر هم ارائه کردیم که در زمره پرکاربردترین حرکات سری ۲۰۱۹ فیفا در بین کاربران قرار دارند.

برچسب ها :
We LOVE ESNews XD : Pedram Gholizadeh , Kian Babai , Ahmad Mousavi , Iman Ramezani , Armin Riazi , Hadi Abdollahi , Mehdi Eynollahzade , Danial Shobeiri , Nikan Sabouri , Pouya Abedin , Sajad Mehdi Khani , Kiarash Zare , Parand Nazari , Alireza Saeidi :)) Unforgetable :)