بررسی آخرین اخبار و ویژگی های احتمالی بازی فیفا ۲۰

مهدی عین‌الله زاده
مهدی عین‌الله زاده ۰۹ خرداد ۱۳۹۸

بازی فیفا ۲۰ در راه است و این بار باتوجه به آخرین اخبار درز شده از این بازی، مثل اینکه قرار است نسخه ۲۰۲۰ فیفا متفاوت تر از همیشه در دسترس کاربران قرار بگیرد. در این گزارش به بررسی آخرین اخبار، شایعات و احتمالات این بازی خواهیم پرداخت.

فیفا ۱۹ چه بخواهیم چه نخواهیم یکی از ضعیف ترین نسخه های منتشر شده از این بازی در ۵ سال گذشته بود. این سری از بازی اشباع بود از اشتباهات و باگ کوچک و بزرگ در نحوه اجرا، عدم آپدیت بازیکنان در طول فصل و… .

در سری فیفا ۱۹ شاهد ورود بخش هایی مثل تعیین قوانین بازی قبل از شروع، تاکتیک های پویا یا همان Dynamic Tactics و شوت های کنترل شده بودیم که در عین تازگی، مورد انتقاد کاربران در برخی موارد قرار گرفتند.

به خاطر همین هم الکترونیک آرتز مجبور بود تا اشتباهات بوجود آمده را از طریق انتشار پچ آپدیت های متعدد جبران کند. این مشکلات که تعداد آنها کم هم نبودند در بخش Re-Review  بلیچر ریپورت جمع آوری شدند و متعاقبا ریویو ریتینگ بازی فیفا ۱۹ را از ۸.۵/۱۰ به ۵.۵/۱۰ کاهش دادند.

همه ما امیدواریم تا این مشکلات حدالامکان در فیفا ۲۰ برطرف شوند و بازی فیفا بار دیگر به محبوبیت همیشگی خود باز گردد. آخرین اخبار منتشر شده از این بازی به شرح زیر اند:

تاریخ انتشار

تاریخ انتشار این بازی در سال های گذشته گویای مشخص بودن زمان دسترسی به آن در هر سال است. بار دیگر به نظر می رسد آخرین جمعه ماه سپتامر تاریخ انتشار بازی فیفا ۲۰ را رقم بزند.

امسال، این تاریخ مصادف خواهد بود با روز جمعه بیست و هفتم ماه سپتامر (جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸)؛ باز انتظار می رود امسال هم مثل سال های گذشته به نوعی شاهد دسترسی سریع تر به بازی باشیم.

بررسی آخرین احتمالات و اخبار فیفا 20

پنجم مهر روز انتشار بازی فیفا ۲۰ خواهد بود

کسانی که در EA Access ساین آپ کرده اند می توانند ۸ ساعت تجربه گیم پلی را چیزی در حدود یک هفته قبل از تاریخ انتشار رسمی دریافت کنند (از ۲۱ سپتامر).

آنهایی که ادیشن های مختلف بازی (آلتیمیت تیم یا ادیشن قهرمانان) بازی را پیش سفارش می دهند، می توانند بدون آنکه برای دسترسی به بازی منتظر انتشار رسمی آن شوند، ۳ روز زودتر آن را دریافت کنند. این تاریخ مصادف با سه شنبه بیست و چهارم سپتامر خواهد بود.

دموی بازی دو هفته زودتر از انتشار رسمی و در تاریخ ۱۲ سپتامر ۲۰۱۹ در دسترس قرار خواهد گرفت. امسال هم باید منتظر حضور تیم های مشابه سال گذشته، منچستر سیتی، منچستر یونایتد، تاتنهام، رئال مادرید، اتلتیکو مادرید، یوونتوس، رم، بایرن مونیخ، بورسیا دورتموند و پی اس جی در این بخش باشیم.

آنهایی هم که منتظر دیدن بخش کوچکی از بازی هستند قاعدتا دل به تریلر فیفا ۲۰ خوش کرده اند. تریلر بازی در اوایل ماه ژوئن منتشر خواهد شد.

سال گذشته ادیشن لیگ قهرمانان در تاریخ نهم ماه ژوئن منتشر شد که امسال این تاریخ می تواند کمی زودتر فرا برسد.

سال گذشته در خلال رقابت هایFinal  ۲۰۱۹ FIFA eWorld Cup، جزئیات بیشتری از بازی فیفا ۱۹ منتشر شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت. امسال هم با گسترش روزافزون FIFA eSports و تورنمنت های این بازی در سراسر جهان می توان حدس زد که الکترونیک آرتز از رویداد مشابه برای دادن اطلاعات بیشتر در مورد فیفا ۲۰ استفاده کند.

هنوز تاریخ گرند فینال رقابت های FIFA 19 Global Series اعلام نشده است، اما صحبت ها گمانه زنی ها خبر از برگزاری این بازی در روز شنبه، سوم ماه آگوست ۲۰۱۹ می دهند.

کمی دور از انتظار به نظر می رسد، اما ممکن است الکترونیک آرتز برای اعمال فشار هرچه بیشتر بر روی عنوان رقیب شرقی‌اش، PES، بازی را چند هفته زودتر از تاریخ مقرر منتشر کند. سال گذشته بازی PES در تاریخ ۳۰ آگوست ۲۰۱۸ و ۴ هفته قبل از انتشار کامل فیفا ۱۹ در دسترس عموم کاربران در سراسر دنیا قرار گرفت.

به همین دلیل فیفا ۱۹ پارسال مورد انتقاد گسترده‌ کاربران قرار گرفت، و باز هم امسال این احتمال وجود دارد که PES بار دیگر با انتشار به موقع همین وضعیت را برای فیفا بوجود بیاورد.

اگر الکترونیک آرتز نگران این موضوع است می تواند تاریخ انتشار رسمی بازی را ۲ یا ۳ هفته به عقب برگرداند تا در کورس رقابت با رقیب ژاپنی عقب نماند و البته مورد انتقاد هم قرار نگیرد.

گیم پلی

شاید اکثر شما با من موافق باشید که بزرگترین مشکل فیفا ۱۹ مسئله گیم پلی آن بود. قبل از انتشار پچ آپدیت های این بازی از سوی الکترونیک آرتز شاهد باگ های گسترده‌ای مثل برخورد مدافعان به همدیگر و خراب شدن متای بازی با اولین استفاده از شوت های کنترل شده بودیم.

برای فیفا ۲۰، سازندگان و توسعه دهندگان باید سعی کنند شرایط ایده آل را از همان ابتدای انتشار در بازی به وجود بیاورند.

به خاطر همین مشکلات عدیده در زمان انتشار بازی، پارسال سطح فروش فیفا ۱۹ چیزی در حدود ۳۵% پایین تر از سطح فروش فیفا ۱۸ در تاریخ مشابه (هفته اول) بود. اگر این روند در فیفا ۲۰ هم ادامه داشته باشد باید منتظر سقوط آزاد سطح فروش این بازی نسبت به سال های قبل باشیم.

مطلب پیشنهادی:  پیش بینی بازیکنان تیم منتخب لالیگا فصل 2018-2019

حالا چه چیزی باید تغییر کند؟ خب، شوت های زمان بندی شده به همان اندازه که جذاب به نظر می رسند، به همان اندازه هم نیازمند تعمیر هستند.

همه ما دوست داریم ببینیم که توپ از فاصله ۲۰ متری، از گوشه بالایی (Top Corner)  وارد دروازه شود؛ اما زمانیکه این اتفاق بارها و بارها در بازی می افتد از خاصیت دست نیافتنی بودن این چنین گل ها می کاهد.

ویژگی جدیدالورود بازی، شوت های کنتر شده، در صورت استفاده برای اولین بار در بازی مشکلات زیادی را در گیم پلی به وجود می آورد و به خاطر همین هم باید در فیفا ۲۰ عمیقا بررسی شده و مشکلات آنها برطرف شود.

حرکات دروازه بان (Goalkeeper Movements) هم یکی از مواردی بود که منتقدان کمی در فیفا ۱۹ نداشت. آیا تابحال دیده اید که دروازه بانی در زمان زده شدن شوت برای تصاحب توپ به سمت مهاجم بدود؟ با توجه به سریع بودن بازی نمی توان به حرکات دروازه بانان عکس العمل خوبی نشان داد.

تاکتیک ها در فیفا ۱۹ تغییرات زیادی را به خود دیده اند، اما مشکل کار این است که بیشتر این تغییرات متاسفانه با سایر ویژگی های متای بازی همخوانی ندارند.

مثلا اگر شما تاکتیک گگن پرس سرمربی لیورپول، یورگن کلوپ، را بردارید، خواهید دید که بازیکنان طبق انتظار پرس خوبی دارند، اما اگر تیم مقابل موفق به حفظ توپ به مدت فقط ۲۰ ثانیه شود می بینید که استقامت بازیکنان دیگر به شما اجازه نمی دهد تا آن تاکتیک مد نظر را در بازی پیاده کنید.

در نتیجه کم رنگ شدن پرس بازیکنان، خط دفاع شما بیش از پیش آسیب پذیر خواهد شد. لازم به ذکر است که این تاکتیک ابداعی یورگن کلوپ به استقامت بالای تمام بازیکنان زمین برای اجرای آن نیازمند است که گویا در اولین تجربه حضورش در فیفا ۱۹، گگن پرسینگ (GegenPressing)، آن قدرها هم موفق عمل نکرده است.

قوانین خانه (House Rules) می شود گفت بهترین اتفاق ممکن در فیفا ۱۹ بود. امیدواریم در سری های بعد بار دیگر شاهد همچنین نوآوری هایی از سوی الکترونیک آرتز باشیم.

اما باز این ویژگی جای پیشرفت دارد. مثلا در مد سروایول که با زدن هر گل یک بازیکن از تیم شما کم می شود، با زدن سه گل این روند متوقف می شود و دیگر بازیکنی از تیمتان حذف نخواهد شد. در فیفا ۲۰ این مد می تواند بدون ایجاد هیچ گونه محدودیتی در روند نزولی بازیکنان در تنظیمات قبل از شروع بازی در دسترس کاربر قرار بگیرد.

از دیگر کارهای خلاقانه‌ای که الکترونیک آرتز می تواند در گسترش این مد در دستور کار قرار دهد می توان به الهام گیری از درفت مد جدید در PES اشاره کرد که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با اسکواد و بازیکنان دلخواهتان در مقابل رقیب صف آرایی کنید.

همچنین الکترونیک آرتز می تواند در این مد به کاربران این امکان را بدهد تا بتوانند با ترکیبی از بهترین بازیکنان مرد و زن جهان بازی کنند.

آب و هوای متغیر با امسال چند سالی می شود که در صف انتظار برای ورود به بازی فیفا قرار گرفته است و باید اعتراف کرد که فیفا در زمینه آب و هوای متغیر از رقیب دیرینه و شرقی خود، Pro Evolution Soccer، چند قدمی عقب تر است.

افزودن ویژگی های جدید مربوط به آب و هوای متغیر می تواند در رئالیزه کردن مسابقات نقش بسزایی داشته باشد.

شرایط آب و هوایی متنوع مثل بارش سنگین باران، بارش برف  و بادهای شدید قطعا تاثیر زیادی بر روی روند بازی دارند. آنها نه تنها می توانند بر روی عملکرد بازیکنان تاثیر بگذارند، بلکه شرایط زمین را هم تحت الشعاع خود قرار می دهند.

بررسی آخرین احتمالات و اخبار فیفا 20

بازی در شرایط جوی نامساعد با بازی در شرایط جوی مساعد اصلا قابل مقایسه نیست

به خاطر همین است که چلسی درباره شرایط زمین بازی تیم دیناموکیف در سری مسابقات پیش روی لیگ اروپا در ماه مارس انتقاد کرد و خواستار بهبود کیفیت آن شد.

آب و هوای متغیر یا همان Dynamic Weather به این معناست که در هر لحظه از بازی درصد تغییر شرایط آب و هوایی (باران و برف) وجود دارد. در این صورت شما مجبور خواهید بود تا برای شرایط مختلف جوی تاکتیک ها و تمهیدات متفاوتی بچینید.

قدم بعدی در رشد و تکامل بازی های ویدیویی واقعیت مجازی است. این تکنولوژی که با هدست های VR پلی استیشن قابل دسترسی شده است به یکی از ملزومات اصلی این روزهای گیمرها تبدیل شده است. تا بحال از تعدای از بازی های VR رونمایی شده است اما نه فیفا و نه PES وارد این حوزه نشده اند.

الکترونیک آرتز اسپورتز با ساخت یک حالت VR بر روی فیفا ۲۰ می تواند قدم رو به جلویی در گسترش تجربه های گیم پلی بازی برای کاربران بردارد.

بررسی آخرین احتمالات و اخبار فیفا 20

واقعیت مجازی؛ قدم بعدی الکترونیک آرتز در فیفا؟

شاید فراهم آوردن این تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ برای سری جدید فیفا به دلیل لگ های فعلی بازی کمی زود باشد، اما اگر این خبر به عنوان یکی از دستاوردهای بازی فیفا ۲۰ تایید می شد اصلا جای تعجب نداشت.

مطلب پیشنهادی:  معرفی بازی پر طرفدار دوتا2 (Dota2)

لگ های بازی – فاصله بین فشار دکمه و اجرای دستور در بازی – که بدجور روی اعصاب کاربران بازی اند، قطعا با ورود وی آر تاخیر بیشتری را در بازی ایجاد خواهند کرد.

حالا هم که قرار است در سال ۲۰۲۰ کنسول های جدیدی پا به دنیای گیم بگذارند بدون شک باید در سری های نه چندان نزدیک شاهد ورود واقعیت مجازی به فیفا باشیم.

ورود باشگاه های بانوان به فیفا ۲۰ ممکن است کمی دور از انتظار به نظر برسد اما با توجه به اتمام مد جرنی (Journey) طی رقابت هایی در کانادا در فیفا ۱۹، این احتمال وجود دارد که الکترونیک آرتز در سری جدید باشگاه های بانوان را جایگزین این مد کند.

اخیرا در استوری اینستاگرام تیم چلسی عکسی فیفا گونه از فوروارد تیم بانوان چلسی، Fran Kirby، با کیت جدید این تیم برای فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ منتشر شد که به نوعی نوید ورود سوپر لیگ بانوان و یا شاید حتی لیگ قهرمانان بانوان به فیفا ۲۰ را می داد.

بررسی آخرین احتمالات و اخبار فیفا 20

آیا در فیفا ۲۰ شاهد ورود لیگ بانوان به بازی خواهیم بود؟

کریر مد

بدون شک کریر مد یکی از مدهای قدیمی و کلاسیک بازی است که طرفداران کمی هم ندارد. ولی خب با این وجود این مد مدتهاست که در فیفا بدون تغییر باقی مانده است. اما آیا امسال این طلسم با ورود فیفا ۲۰ شکسته خواهد شد؟ در این صورت ویژگی های احتمالی این مد در فیفا ۲۰ چه چیز هایی خواهند بود؟

قطعا با توجه به سودآوری بالایی که بخش آنلاین بازی، آلتیمیت تیم، برای الکترونیک آرتز دارد، پیش بینی می شود این کمپانی در ادامه سری های فرنچایز فیفای خود کم ترین توجه را نسبت به کریر مد – امید اول کاربرهای آفلاین فیفا – داشته باشد. با این اوصاف باز می توان کور سوی امیدی را برای اعمال تغییرات در بخش هایی از این مد در فیفا ۲۰ انتظار داشت.

بازیکنان قدیمی فیفا با این بخش آشنایی کامل دارند و قطعا خاطرات زیادی هم از شروع بازی با تیم مورد علاقه باشگاهی خود در این بخش و بردن آن تا بالاترین سطح فوتبال حرفه‌ای کشور و حتی لیگ قهرمانان داشته اند.

بررسی آخرین احتمالات و اخبار فیفا 20

ویژگی های احتمالی کریر مد در فیفا ۲۰ چه چیزهایی خواهند بود؟

چیزی که امروزه روز در دنیای واقعی فوتبال شاهد آن هستیم بسته شدن قراردادها خارج از پنجره نقل و انتقالات است. اگر این موضوع وارد این بخش بازی شود به شما این امکان را می دهد تا بتوانید مقداری از بودجه اولیه انتقال بازیکن و همچنین جایزه‌هایتان را که قرار است پس از پایان فصل از دسترستان خارج شوند را استفاده کنید.

گاهی وقت ها جدا شدن ناگهانی بازیکنان در کریر مد خیلی رو اعصاب است و مشکل هم اینجاست که اتفاقا کار زیادی هم برای جلوگیری از رفتن آنها نمی توانید بکنید. در دنیا واقعی چند بار دیده‌ ایم که بازیکنانی که هوای رفتن به سرشان زده است، یک یا دو هفته بعد با یک قرارداد سنگین تر به تیم بازگشته اند؟

خب در کریر مد هم باید امکان انجام همچنین کاری وجود داشته باشد؛ شما باید بتوانید بازیکنتان را درست مثل دنیای واقعی به شکلی راضی نگه دارید که این کار در اکثر مواقع با قراردادهای بزرگ تر انجام می شود.

در ورژن های قدیمی فیفا این کار با افزایش حقوق هفتگی بازیکنان در صورت بازی خوب آنها در تیم انجام می شد. خب با این اوصاف ورود دوباره این ویژگی به فیفا ۲۰ خالی از لطف نخواهد بود.

ورژن های قدیمی فیفا همچنین از ویژگی‌ای با عنوان تنظیم قیمت بلیت ها (Adjust Ticket Prices) هم بهره می بردند. این به این معنا بود که اگر تیم شما خیلی خوب بازی می کرد و یا بازی بزرگی در پیش رو داشتید، می توانستید قیمت بلیت های بازی را افزایش دهید – البته اگر از سولد اوت شدن بلیت هایتان اطمینان داشتید.

در طرف مقابل هم اگر ضعیف بازی می کردید و خودتان هم این موضوع را می دانستید می توانستید با پایین آوردن قیمت بلیت ها با حداکثر تعداد تماشاگران خود در ورزشگاه بازی کنید.

این دو مورد در زمره نوآورانه‌ترین ویژگی های کریر مد در نسخه های قبل تر فیفا قرار دارند. اما باید قبول کنیم ویژگی آخری که در اینجا به بررسی آن خواهیم پرداخت از دو مورد قبلی بهتر و جذاب تر است.

این ویژگی ویژگی Player Manager است. Player Manager به شما این امکان را می داد تا بتوانید هم به عنوان بازیکن داخل زمین و هم به عنوان سرمربی بر روی نیمکت در خدمت تیم باشید.

هر چند ورود یک همچنین ویژگی‌ای در دنیای واقعی خیلی دور از دسترس است اما باز ورود آن به کریر مد فیفا ۲۰ می تواند شما را بیش از پیش درگیر بازی های تیمتان در این بخش کند.

فکرش را بکنید در یک بازی پا به پای بازیکنانتان می دوید و در بازی دیگر فقط تاکتیک می چینید واز بیرون تیمتان را تحت نظر دارید. به نظر ایده خوبی برای جذاب تر کردن کریر مد در فیفا ۲۰ می رسد، اینطور نیست؟

منبع: Realsport101

برچسب ها :
We LOVE ESNews XD : Pedram Gholizadeh , Kian Babai , Ahmad Mousavi , Iman Ramezani , Armin Riazi , Hadi Abdollahi , Mehdi Eynollahzade , Danial Shobeiri , Nikan Sabouri , Pouya Abedin , Sajad Mehdi Khani , Kiarash Zare , Parand Nazari , Alireza Saeidi :)) Unforgetable :)