آموزش استفاده از انواع مختلف نارنجک‌‌ و نکات مهم آن در بازی CS:GO

Avatar
هادی عبدالهی ۱۹ بهمن ۱۳۹۷

در این مقاله قصد داریم شما را با طرز استفاده از انواع مختلف نارنجک‌ و به اصطلاح Utilityهای بازی که جزء جداناپذیر و مهمی از CS:GO هستند، آشنا کنیم. شاید در نگاه اول بازی Counter-Strike: Global Offensive در ظاهر بازی ساده‌ و آسانی به‌نظر برسد و تا حدودی این‌گونه نیز هست. طرز کار و اصول این بازی تقریبا سر راست و ساده است؛ شما فقط باید حرکت و تیراندازی کنید و این تقریبا تمام اساس بازی است. اما وقتی مدتی مشغول به انجام این بازی شوید و با مکانیزم‌های تیراندازی و اصول حرکتی و دیگر مکانیزم‌های بازی آشنا شوید، انبوهی از پیچیدگی‌ها را در آن پیدا می‌کنید که می‌تواند هر بازیکنی، گرچه حرفه‌ای و کارکشته را تا مدت‌ها سرگرم یاد گرفتن و افزایش مهارت‌های خود نگه ‌دارد.

یکی از این ویژگی‌های اصولی و مهم که از بدو ورود این بازی به بازار در آن گنجانده شده ‌است، تاکتیک‌های مختلف در استفاده از انواع ‌Utility، کلمه‌ای که عموما در مجامع حرفه‌ای به‌جای نارنجک به‌کار می‌رود، در بازی است. استفاده کار‌آمد و اصولی از نارنجک‌ها و ابزاری که این بازی در اختیار شما قرار‌می‌دهد، می‌تواند تفاوت بین شکست و پیروزی را برایتان رقم بزند. افراد بسیار اندکی وجود دارند که استفاده صحیح و درست از نارنجک‌ها در بازی را بدانند و حتی کسانی که هم که که تا حدودی حرفه‌ای بازی می‌کنند، از تمامی آن‌ها استفاده کامل را نمی‌برند. یاد گرفتن و دانستن طرز کار با نارنجک‌ها خصوصا زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما در رقابتی جدی و دربرابر حریفی با تجربه قرار گرفته باشید. پس چرا استفاده اصولی از این نارنجک‌ها مهم است؟ بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

اهمیت Utility یا نارنجک‌ها

همان‌طور که  احتمالا در جریان هستید، در بازی CS:GO، ظرافت و دقت در تیراندازی و هدف گیری (Gun skill) و قرار دادن خود در موقعیت مناسب (Positioning) از اهمیت بالایی برخوردار است و زمانیکه تجربه و رنک بازیکن ارتقاع می‌یابد، استفاده از Utility در اولویت قرار می‌گیرد. این ایده اصلی بازی یعنی حمله به محلی که بمب در آنجا وجود دارد و یا محافظت و دفاع از آن (که تقریبا تمام هدف بازی را شکل می‌دهد)، به‌طور قابل توجهی به استفاده سودمند و استراتژیک محوری از این نارنجک‌ها، به خصوص در سطوح حرفه‌ای و رقابتی جدی، نیازمند است.

انواع مختلف نارنجک یا همان Utility

روش‌های انداختن نارنجک

راه‌های مختلف و متنوعی برای انداختن نارنجک‌ها، به جز فشردن کلید چپ و یا راست موس، وجود دارد. بسیاری از کسانی این بازی را حتی به طور جدی نیز دنبال می‌کنند، در جریان نیستند که در حقیقت ۵ نوع روش پرتاب نارنجک وجود دارد. نکته جالب اینجاست که حالت دست شخصیت بازی نیز در هر کدام از این حالات، متفاوت و متمایز است.

حالت دست بازیکن هنگام پرتاب با کلید چپ موس

۲ روش اول بسیار ساده است و تنها با فشردن کیلک چپ و یا راست موس می‌توانید نارنجک مورد نظر خود را به ترتیب به مسافت‌ بلند و یا بسیار کوتاه و جلوی خود پرتاب کنید.(کلیک راست شماره ۲ و فشردن کلیک چپ نارنج را به مکان شماره ۱ در تصویر پرتاب خواهد کرد)

حالت دست بازیکن هنگام پرتاب با کلید راست موس

روش ۳ ترکیبی است از فشردن همزمان کلید چپ و راست موس و رها کردن آن همزمان آن در یک لحظه، که می‌تواند نارنجک را به مسافتی متوسط و ما بین دو حالت قبلی پرتاب کند.( در تصویر با شماره ۳ مشخص شده است)

حالت دست بازیکن هنگام پرتاب با هر دو کلید راست و چپ موس به صورت همزمان

حالت بعدی که بسیاری از بازیکنان جدی بازی هم از وجود آن بی‌خبر هستند، به این صورت است که ابتدا باید مانند روش شماره ۳، هر دو کلید چپ و راست موس خود را در یک زمان فشرده و سپس فقط کلید راست را رها کرده و نارنج را بیاندازید.( نقطه شماره ۴ مکان فرود  آن خواهد بود)

شما همچنین می‌توانید برعکس حالت قبل، یعنی با رها کردن کلید چپ، نارنجک را پرتاب کنید. (نقطه شماره ۵ مکان فرود آن خواهد بود)

با دانستن نکات قبلی حالا می‌توانیم به معرفی انواع نارنجک‌ها بپردازیم. ابتدا قصد داریم سناریو‌های استفاده از نارنجک‌ها را برای هر کدام از تیم‌ها، Terrorist Side و Counter Terrorist Side به طور جدا بررسی کنیم.

 طرز استفاده کلی از نارنجک‌ها در T-Side

به ‌طور خلاصه هدف T-Side در این بازی این است که بمب را در محل مورد نظر خود فعال کرده و طی مدت زمان معینی از آن محافظت کنند تا منفجر شود. در طول انجام این کار می‌توان به اشکال مختلف از این نارنجک‌ها بهره برد. وقتی شما در T-Side هستید، CT می‌تواند با استفاده از پیدا کردن موقعیت شما بر محلی که بمب فعال شده است، برشما تسلط یابد؛ این بدین معناست که وارد شدن آن‌ها به محل بمب از طریق هرکدام از نقاط ورودی می‌تواند در حکم شکست برای تیم شما محسوب شود. پس با به کاربردن نارنجک‌ها می‌توان دشمن را چه از ورود به محل بمب و چه دستیابی به موقعیت مناسب پس از کاشت آن، منع کرد.

اصلی‌ترین زمان استفاده از نارنج‌ها برای T-side زمانی است که شما قصد دارید وارد محل کاشت بمب شوید که احتمالا توسط حریف شما محافظت می‌شود. سعی کنید قبل از کاشت بمب، از نارنجک‌های انفجاری یا همان frag grenade خود بهره ببرید و با شلیک‌های دقیق پشت سرآن، راه خود را به جلو بازکنید.

وقتی‌ که بمب را فعال کردید زمان به‌ سود تیم Terrorist خواهد بود و این Counter Terrorist است که باید به محل بمب رفته و آن را خنثی کنند. بنابراین در این زمان، استفاده از نارنجک‌هایی همچون دودزا و Molotov (بطری محتوی مواد منفجره که به‌جای نارنجک به‌کار می‌رود) می‌تواند سرعت حرکت CT را به‌ طور قابل توجهی کاسته و ورود آنها به محل بمب را با مشکل روبرو کند. البته نکات گفته شده در بالا در هر بازی و موقعیتی متفاوت خواهد بود و صرفا همیشه از این روند پیروی نمی‌کند.

مطلب پیشنهادی:  پیش بینی بازیکنان تیم منتخب لالیگا فصل 2018-2019

طرز استفاده کلی از نارنجک‌ها در CT-Side

Counter-Terrorist ها در هر دور بازی بنا به دلایل متعددی وابستگی شدیدی به نارنجک دارند. یک مورد از این دلایل این است که مهاجمین CT-Side می‌توانند به‌منظور کاستن آزادی عمل در تیم حریف، در محل‌های بیشتری حضور داشته باشند. به‌عنوان مثال درنقشه Inferno کنترل خیابان باریک نقشه که اصطلاحا به آنBanana  هم می‌گویند، می‌تواند یکی از راه‌های مهم و حیاتی T-sideها را برای دستیابی به مکان کاشت بمب سد بکند و از سرعت پیشروی آن‌ها بکاهد. رسیدن به این مهم بدون استفاده از نارنجک‌ها غیرممکن است. دستیابی به مناطق خنثی نقشه و کنترل کردن آنها، اطلاعات ارزشمندی را مبنی بر محل کمین اعضای تیم مقابل و نقشه حمله بعدی آنها در اختیار تیم شما قرار خواهد داد.

به‌طور کلی Terroristها از سلاح‌ها و ابزار بهتر و کار آمد‌تری برخوردارند پس شما به عنوان یک CT باید با دقت و سنجش بیشتری از ابزار و نارنجک‌های خود استفاده کنید و آن‌ها را بی‌دلیل مصرف نکنید. برای CT در ابتدای راند، تمام بازی حول موفقیت در دفاع از محل بمب می‌چرخد بنابراین بیرون راندن اعضای تیم حریف با استفاده از نارنجک‌های آتش‌زا و دودزا بسیار کارآمد خواهد بود.

اما اگر نتوانستید از موقعیت کاشت بمب دفاع کنید؛ بازپس‌گیری یا همان Retake برای شما بسیار سخت‌تر خواهد بود و موفقیت در آن وابستگی شدیدی به استفاده از نارنجک‌ها در موقعیت‌های مناسبی دارد که شما اختیار می‌کنید. با به‌کار گیری درست آن‌ها می‌توان دشمن را از مکان‌هایی که در آن پنهان شده‌اند (در اکثر مواقع این مکان در نزدیکی محل بمب است) بیرون آورد. این‌کار می‌تواند از راه های مختلفی همچون کاهش دید آن‌ها با استفاده از نارنجک‌های دودزا یا آسیب سریع به آنان با استفاده از نارنجک های آتش‌زا صورت گیرد. Flashbangها ابزاری عالی هستند که با استفاده از آن می‌توانید دشمن را کور کرده و به گوشه‌های نقشه هجوم ببرید و حریف را غافلگیر کنید. در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

Flashbangs یا نارنجک های کور کننده

این نارنجک ها با هدف کور کردن اعضای تیم حریف (و اعضای خودی اگر به اشتباه استفاده شوند) به‌کار می‌روند و اگر به ‌درستی استفاده شوند کمک کننده فوق العاده‌ای برای کشتن سریع تیم حریف هستند. سطح تاثیر این وسیله به عواملی همچون، زاویه دید دشمن و فاصله او با محل انفجار آن بستگی دارد. زاویه دید و فاصله حریف با محل انفجار فلش بنگ، تعین کننده شدت و دوام اثر آن می‌باشد و باید همیشه این موضوع را مد نظر بگیرید. در قوی‌ترین حالت خود، Flashbangs باعث می‌شود که بازیکن حریف به صفحه سفید و سیاه نمایشگر خود خیره شده و بی‌هدف شروع به تیراندازی کورکورانه کند. پس خالی از لطف نیست که بگوییم این وسیله یکی از ارزشمندترین نارنجک‌هایی است که می‌توانید در یورش سریع به کار ببرید. مدت زمان اثر فلش، از ۳.۵ ثانیه تا ۰.۱ ثانیه متغیر است.

استفاده از آن وابستگی شدیدی به زمان‌بندی دارد چون اگر بازیکن حریف به سمت مخالف نگاه کند، تاثیر آن به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. با زمان‌بندی دقیق و به موقع این نارنجک می‌توانید موجب کورشدن بازیکن حریف شوید و یا حداقل کاری کنید که هدف و نشانه او به جای دیگری رود که هر دو این حالات باعث می‌شود کشتن آن‌ها بسیار ساده شود. فراگرفتن استفاده درست و به ‌موقع از این وسیله می‌تواند مدتی طول بکشد و فرایندی زمان‌گیر است. برای پیدا کردن مهارت و تسلط در این کار پیشنهاد می‌شود که مدتی آن را در سرورهای شخصی و آفلاین تمرین کنید، و قبل از حضور در بازی‌های جدی و رده بندی مطمئن شوید که به پرتاب کردن آن‌ها تسلط کافی را دارید. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که هرچقدر مکان منفجر شدن و اثابت فلش بنگ یا کوری کوچک‌تر و بسته‌تر باشد، تاثیر آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

Flashbangها با به عقب راندن اعضای تیم دشمن باعث باز شدن فضا برای تسخیر ناحیه ای بر روی نقشه می‌شوند. دانستن محلی که AWPer در آنجا استقرار یافته برای پرتاب Flashbang بسیار سودمند است و تک تیراندازی که هدف حمله با Flashbang قرار می‌گیرد، چاره ای جز عقب نشینی و فرار نخواهد داشت. فلش بنگ اگر از فاصله دور به‌طور مستقیم به‌سمت AWPer پرتاب شود، او و هم تیمی هایش را چند قدم به عقب رانده و مسیر را برای پیشروی به طرف محل بمب پاکسازی می‌کند. پس سعی کنید از این استراتژی استفاده کامل را ببرید.

نارنجک دودزا

این نارنجک با ایجاد دود غلیط سطح دید بازیکنان را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند. بازیکنان می‌توانند در این مه غلیظ حرکت کنند اما نمی‌دانند در میانه راه به چه چیزی برخورد خواهند کرد و این دقیقا چیزی است که شما می‌خواهید. معمولا بازیکنان از این وسیله در نقاط تنگ، مسدود و بسته که در مقابل عملیات بازدارنده آسیب پذیرند استفاده می‌کنند. بازیکنان حرفه‌ای تقریبا هرگز ریسک عبور از این دود غلیظ را نمی‌پذیرند، از آن‌جایی‌که می‌دانند در‌صورت ظاهر شدن در مقابل بازیکن حریف کاملا بی‌دفاع خواهند بود و در ۹۰ درصد موارد این اعضای کمین کرده تیم مقابل هستند که شما را زود‌تر خواهد دید.

در بهترین حالت ممکن یک دودزای خوب می‌تواند با پایین آوردن سطح دید، جلوی تهاجم سریع نیروهای دشمن را به نقاط حیاتی نقشه تا حد زیادی بگیرد. گرچه، مثل Flashbang ها مساله زمان‌بندی دقیق در مورد دودزا ها نیز بر قرار است. به‌عنوان مثال استفاده از این وسیله در نقاطی که نیروهای دشمن در آنجا حضور ندارند عملا بی فایده است. درعوض دودزا ها باید زمانی استفاده شوند حمله احتمالی دشمن پیش‌بینی شده و یا که حمله‌ای همه‌جانبه ای ولی با سرعت کم در حال رخ دادن باشد. نتایج این‌کار را می‌توان در دو حالت زیر پیش‌بینی کرد:

  1. یورش همه جانبه اعضای تیم مقابل و تلاش برای عبور از مه غلیظ ایجاد شده، که این‌کار مسلما به ضررشان خواهد بود.
  2. عقب نشینی نیروهای دشمن و ارزیابی دوباره ناحیه که پیشروی محتاطانه آن‌ها را به همراه خواهد داشت.
مطلب پیشنهادی:  نگرشی کلی به Hearthstone

هر دو سناریوی اشاره شده زمان ارزشمندی را برای اعضای تیم حفظ می‌کند.

با این ‌که اسموک‌ها عموما برای امور تدافعی و بازدارنده استفاده می‌شوند، اما این تمام کار نیست و می‌توان از آن‌ها برای امور تهاجمی و به‌منظور اشغال یک ناحیه نیز استفاده کرد. استفاده از دودزا ها در کوچه‌ها برای عبور دادن اعضای تیم یکی از این موارد است. تاکتیکی که بیشتر در نقشه های Dust 2 و Nuke مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این‌کار دشمن هرگز در مورد تعداد دقیق نیرو‌های عبور کرده مطمئن نخواهد بود. با استفاده از این تاکتیک می‌توانید حواس دشمن را پرت کرده  و آن‌ها را گول بزنید. چنین استراتژی‌هایی می‌تواند باعث ایجاد شک و شبه در حریف شود و آن‌ها را به استرس بیشتری می‌اندازد. این‌گونه می‌توانید با استفاده از خلاقیت خود، در استفاده از این نارنجک‌ها تنوع ایجاد کنید. همچنین می‌‌توان دودزا ها را از بالای ساختمان‌ها و یا در طول نقشه به مکان‌های دقیقی پرتاب کرده و با این‌کار می‌توان دشمن را نسبت به مکان حمله دچار اشتباه کرد و حمله غیر منتظره ای را از نقطه‌ای دیگر آغاز کرد.

Molotov و Incendiary grenade (نارنجک آتش‌زا)

مولوتف یا همان بطری محتوی مواد منفجره که توسط تیم Terrorist مورد استفاده قرار می‌گیرد، اغلب به شکل Molly نوشته می‌شود می‌تواند با ایجاد شعله های آتش باعث آسیب شدید بازیکنان حریفی که در آن ایستاده‌اند ‌شود. در سالم‌ترین حالت، بازیکنی که توسط آن آسیب دیده فقط ۳.۵ ثانیه قبل از زنده زنده سوخته شدن دوام می‌آورد. دو مورد از این نوع  نارنجک‌ها وجود دارد: مولوتف برای Terrorist ها و آتش‌زا برای Counter-Terrorist ها.

مولوتف ها و آتش‌زاها در ظاهر کاربردی شبیه به هم دارند اما تفاوت های ریزی در استفاده از آنها وجود دارد.

اولا آتش‌زاها مدت زمان کمتری نسبت به مولوتف ها باقی می‌مانند (نیم ثانیه کمتر). بزرگترین فرق آن‌ها تفاوت قیمت قابل توجه آنهاست؛ مولوتف ۲۰۰ دلار ارزان تر از آتش‌زایی است که قیمتش برای بازیکنان طرف مقابل چیزی حدود ۶۰۰ دلار آب می‌خورد. این قیمت برای سلاح یکبار مصرفی همچون آتش‌زا بسیار بالاست و یکی از نقاط ضعف CT محسوب می‌شود.

مولوتف بخاطر داشتن ویژگی های بازدارنده نارنجک خوبی برای استفاده دفاعی محسوب می‌شود. در اکثر مواقع و در سلامتی کامل می‌توان از آن عبور کرد و به سمت دیگر شعله های آتش رفت، اما این‌کار با آسیبی که به سطح سلامتی شما می‌زند شما را در مقابل اعضای دشمن در سمت دیگر به هدف آسانی برای کشه شدن تبدیل می‌کند. باید این نکته را به‌خاطر داشته‌باشید که می‌توانید شعله های مولوتف و آتش‌زا را با یک دودزا و اسموک خاموش کنید. پس دفعه بعد اگر پا‌هایتان را بر روی آتش دیدید اصلا نترسید و با یک دودزا خودتان را نجات دهید! در کنار این، از مولوتف ها می‌توان برای پراکنده کردن اعضای دشمن یا مشخص کردن جای آنها نیز استفاده کرد. موقعیتی را در نظر بگیرید که نسبت به حضور دشمن در گوشه ای دو به شک هستید و نمی‌خواهید ریسک ارزیابی آن محل را نیز بپذیرید، در این‌صورت می‌توانید با پرتاب مولوتف یا دشمن را فراری بدهید و یا او را مجبور به استفاده از دودزا کنید؛ با این کار می‌توانید از نارنجک‌های طرف مقابل نیز بکاهید و باعث استفاده از Utility آن‌ها شوید.

Frag Grenade (نارنجک خوشه ای)

شعاع انفجاری نارنجک خوشه‌ای چیزی در حدود ۱۵ متر بوده و می‌تواند به هر بازیکنی که در آن محدوده قرار بگیرد صدمه جدی ای وارد سازد. این نار نجک تقریبا حدود ۴ ثانیه پس از کشیده شدن پین منفجر می‌شود. در اصابت دقیق به هدف (point-blank)، تا حد زیادی کشنده است و اگر دشمن در مجاورت آن باشد (۵ متر) صدمه بالایی (در حد مرگ) وارد کرده و امتیاز خوبی برای شما به‌ همراه دارد. این نارنجک ها ابزار هوشمندی هستند اما در مقایسه با موارد فوق‌الذکر از ویژگی های استراتژیکی کمتری در میادین و رقابت‌های حرفه‌ای و esports برخوردارند. در مسابقات جدی و مهم، frag صرفا نارنجکی خوب است که اگر economy عالی داشته باشید، ارزش خرید دارد.

البته موقعیت‌هایی نیز هستند که می‌تواند این نارنجک را به یکی از باارزش‌ترین وسیله‌های بازی تبدیل کند. یکی از این موقعیت‌ها، زمانی است که دشمن در حال push دادن هجومی و سریعی است. شما می‌توانید با Nadestacking یا همان پرتاب دو یا چند نارنجک به صورت همزمان و هماهنگ شده، تاثیر فوق العاده مخرب و نابود کننده به تیم حریف وارد کنید، خصوصا زمانی که تعداد زیادی از آن‌ها در کنار یکدیگر و در مکانی بسته حضور دارند.

قدم آخر: تمرین تمرین و تمرین

در نهایت، استفاده از نارنجک‌ها نقش مهمی را در برنده شدن در بازی Counter-Strike ایفا کرده و لایه جدید و تازه ای از برنامه‌های تاکتیکی و استراتژیکی را به بازی می‌افزاید. همچنین کسب اطلاعات در زمینه ویژگی های فیزیکی مثل: ارتفاع جهش، سرعت پرواز، و… در مورد این نارنجک ها بسیار مفید خواهد بود که فقط با تمرین زیاد قابل دست یابی خواهد بود؛ پس بهترین راه برای آشنایی بهتر با روش کار کرد این نارنجک‌ها، تمرین زیاد با آنهاست. از خلاقیت خود استفاده کنید و بدانید کی و کجا باید از آنها بهره ببرید. همان‌طور که گفته شد  نارنجک‌ها می‌توانند برای حواس پرتی و گول زدن حریف نیز استفاده شوند و اگر هماهنگی کافی را با سایر اعضای تیم داشته باشید، در کنترل و بازپس گیری محل بمب، برای هر دو سمت T و CT بهترین وسیله و کمک خواهند بود.

اگر به تازگی وارد دنیای CS:GO شده‌اید، می‌توانید با مراجعه به مقاله آموزش اصطلاحات کلیدی، خود را از حریفان خود جلوتر بیاندازید و گام‌‌های حرفه‌ای شدن را زود‌تر طی کنید.

با ESnews همراه باشید.

برچسب ها :
We LOVE ESNews XD : Pedram Gholizadeh , Kian Babai , Ahmad Mousavi , Iman Ramezani , Armin Riazi , Hadi Abdollahi , Mehdi Eynollahzade , Danial Shobeiri , Nikan Sabouri , Pouya Abedin , Sajad Mehdi Khani , Kiarash Zare , Parand Nazari , Alireza Saeidi :)) Unforgetable :)